Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chov špiců > Špicové a vše okolo nich

Voda (1. díl)

Marie Marušková

V úvodní kapitole začnu něčím tak obyčejným, jako je voda. Opravdu obyčejným? Nepochybujeme o tom, že voda je základ života na této planetě. Ve vodě život vznikl a s vodou život trvá. Pes stejně jako jiné živé bytosti potřebuje vodu jako základní složku svého těla a své existence vůbec. Může hladovět celé týdny až do vyčerpání veškerých tukových zásob, poloviny bílkovin a přežije. Absence vody a následná dehydratace organismu psa jej trvale poškodí nebo zahubí již za několik dní a v extrémních podmínkách i za několik hodin.

Spotřeba denní dávky vody je pro každého psa individuální s přihlédnutím k jeho hmotnosti, způsobu krmení a momentální potřebě, čímž je myšleno kupř. vysoké teploty ovzduší, laktace feny, pracovní zatížení, ale i trávící problémy v podobě průjmů (slovenština má kouzelný výraz pro tento neblahý stav těla - hnačka). V průměru činí denní dávka spotřeby vody u dospělého psa asi 30-50 ml na 1 kg živé váhy. Voda má v těle psa mnoho nezastupitelných funkcí. Jako základní složka krve obstarává transport živin, kyslíku a produktů metabolismu. Reguluje speciálním mechanismem tělesné teplo. Je základem trávení, neboť převážná část potravy je štěpena hydrolýzou.

Každému je jasné, že zdravý pes si za běžných podmínek hospodaří s vodou ve svém těle sám na základě receptorů v tlamě a v hrdle, které vysílají signály do „žízňového centra“ v mozku. Majitel psa považuje za samozřejmé, že do tohoto procesu nezasahuje. Spokojí se jednoduše s tím, že předkládá svému psovi denně čerstvou vodu ke stálé spotřebě. Jsou ovšem situace, kdy běžný přísun vody nestačí. Může jít o změnu podmínek prostředí, fyziologický stav zvířete nebo o změnu obsahu vody v krmivu. Jinak řečeno - očekáváme-li horký den a odcházíme od svého svěřence na delší dobu, zásobíme jej vodou natolik, že vystačí i v případě, kdy se výrazně opozdíme s návratem. Zabezpečíme misku s vodou tak, aby ji pes nemohl převrhnout a vylít. I pes jen nečinně ležící za horkého dne odpařuje vodu zrychleným dechem a reguluje tak svou tělesnou teplotu. Pitný režim pečlivě sledujeme u kojící feny. Počítáme s tím, že dochází k několikanásobnému růstu spotřeby vody oproti normálu. Čím více štěňat fena kojí, tím vyšší je její spotřeba vody.

Může dojít i k náhlým ztrátám vody v těle psa a to zejména při masivnějším krvácení, úpornějším zvracení či průjmu. Je logické, že tyto stavy neprodleně řešíme ve spolupráci s veterinářem. Zvýšenou pozornost ke spotřebě vody věnujeme i tehdy, převádíme-li kupř. psa z běžné na suchou stravu. Čerstvá, majitelem připravovaná strava v typickém složení maso + cosi v příloze obsahuje až 85% příjmu denní dávky tekutiny (pro srovnání - mléko obsahuje 85% vody, čerstvé ryby a maso 50-75% vody). Suchá granulovaná strava obsahuje něco kolem 6% vody. Toto srovnání napovídá, jak nesmírně důležitý je trvalý zdroj čisté vody pro psy výhradně krmené suchou stravou. Otázkou je, zda není výhodné granule raději namáčet. Záleží i na ochotě psa v jakém stravu suchou stravu raději přijímá. U velkých plemen je namáčení jednoznačně doporučitelné s ohledem na zvýšené riziko torze žaludku.

Jak vidět, téma o vodě není zdaleka tak fádní, jak se na začátku mohlo zdát. Vodou se určitě budeme ještě zabývat v souvislosti s hygienou psa. Ale jak už bylo napsáno, budou další témata na vás.

Návrhy na témata dalších článků posílejte autorce na adresu M.M., Hlavní 124, 252 45 Zvole u Prahy.

Publikováno 1.1.2005. Uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.