Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chov špiců > Standardy

Pomeranian (Standard American Kennel Club - USA)

Celkový vzhled
Pomeranian je kompaktní, krátký, aktivní společenský pes. Má měkkou, hustou podsadu s bohatou hrubší krycí srstí. Bohatě osrstěný ocas je vysoko nasazen a leží rovně na hřbetě. V povaze je ostražitý, ve výrazu projevuje inteligenci, je živého chování a od přírody zvídavý. Pomeranian je drzý, pánovitý a čilý. Je zdravý jak stavbou těla, tak chováním.
Velikost, proporce, substance
Průměrná váha pomeraniana je od 3 do 7 liber, s ideální váhou pro výstavního jedince 4 až 6 liber. Pes nad nebo pod touto hranicí je nežádoucí. Nicméně celková kvalita je upřednostněna před velikostí. Vzdálenost od ramen k zadečku je mírně kratší, než z nejvyššího bodu kohoutku k zemi. Vzdálenost od hrudi k zemi je polovinou kohoutkové výšky. Kostra je středně silná a délka končetin je v poměru k vyrovnanému rámci.
Hlava
Hlava je v souladu s tělem. Čenich je spíše krátký, rovný a jemný. Jeho výraz je ostražitý a lze jej přirovnat k liščímu. Lebka je zavřená. Vrchol lebky je mírně kulatý, ale ne klenutý. Při pohledu zepředu a ze strany vidíme malé uši, které jsou nasazeny vysoko a neseny vztyčeně. Linie od špičky nosu stoupající mezi očima na špičky uší by měla tvořit klín. Oči jsou tmavé, jasné, střední velikosti a mandlového tvaru. Jsou dobře umístěné v lebce po obou stranách dobře vyjádřeného stopu. Pigmentace nosu a očních víček je černá s výjimkou jednobarevných hnědých, žíhaných a modrých psů. Zuby tvoří nůžkový skus. Absence jednoho zubu v řadě je povolena. Hlavní vady: kulatá, klenutá lebka; podkus; předkus.
Krk, horní linie, tělo
Krk je krátký se základnou dobře usazenou mezi rameny, což dovoluje nést hlavu vysoko. Hřbet je krátký s krátkou horní linií. Tělo je kompaktní a dobře klenuté s hrudníkem sahajícím k loktům. Bohatě osrstěný ocas je jedním z charakteristických znaků plemene a leží rozprostřeně a rovně na zádi.
Přední část
Pomeranian má dostatečně osvalené plece, které nesou krk a hlavu pyšně a vysoko. Ramena a končetiny jsou středně osvalené. Délka lopatky a nadloktí je shodná. Hrudní končetiny jsou rovné a paralelní se zadními. Výška od loktů ke kohoutku se přibližně rovná výšce od země k loktům. Spěnky jsou rovné a silné. Tlapky jsou dobře klenuté, kompaktní a nevytočeny ani ven ani dovnitř. Pomeranian stojí dobře na prstech. Paspárky mohou být odstraněny. Hlavní vady: prošlápnuté spěnky.
Zadní část
Zaúhlední zadní části vyvažuje přední část. Hýždě následují ihned za nasazením ocasu. Stehna jsou středně osvalená s koleny mírně skloněnými a zřetelně definovými. Hlezna jsou kolmá k zemi, rovná a paralelní s předními. Tlapky jsou dobře klenuté, kompaktní a nevytočeny ani dovnitř ani ven. Pomeranian stojí dobře na prstech. Paspárky, pokud na zadních končetinách jsou, mohou být odstraněny. Hlavní vady: kravská hlezna nebo nemocné kyčelní klouby či kolena.
Pohyb
Pohyb pomeraniana je plynulý, volný, vyvážený a rázný. Má dobrý rozsah předních končetin a silný posun zadních končetin. Zadní končetina se pohybuje v linii s přední končetinou na stejné straně. Pro dosáhnutí rovnováhy se končetiny sbíhají mírně dovnitř směrem ke střední linii pod tělem. Zadní a přední končetiny nejsou vytočené ani dovnitř ani ven. Horní linie zůstává rovná, celková rovnováha a silueta jsou udržovány.
Srst
Pomeranian je znám svou dvojí srstí. Podsada je měkká a hustá. Vnější srst je dlouhá, rovná, lesknoucí se a hrubé struktury. Hustá podsada zvedá a udržuje krycí srst odstávající od těla. Bohatá srst na krku a přední části ramen a hrudníku vytváří límec, který se rozprostírá přes ramena a hruď. Srst na hlavě a nohou je hustá a kratší než na těle. Přední končetiny jsou dobře osrstěné až po hlezna. Ocas je hojně pokrytý dlouhou, hrubou, rozprostřenou rovnou srstí. Zastřihávání pro úpravnost a čistu siluetu je povoleno. Hlavní vady: měkká, matná nebo otevřená srst.
Barva
Povoleny jsou všechny barvy, odstíny a znaky a musí být posuzovány stejně. Znaky: black and tan - žlutohnědá nebo rezavá ostře ohraničená, objevující se nad každým okem a na čenichu, hrdle a předhrudí, na všech končetinách a tlapkách a pod ocasem. Sytější tříslová je žádoucnější; žíhaná - základní barva je zlatá, červená nebo oranžově žíhaná se silnými černými příčnými pruhy; strakatá - bílá s jakoukoliv jinou barvou rozmístěnou ve skvrnách, preferována je bílá lysinka na hlavě. Uspořádání do tříd: otevřené třídy na speciálních výstavách mohou být rozděleny podle barev následovně: červená, oranžová, krémová a sable; černá, hnědá a modrá; ostatní barvy, odstíny a znaky.
Temperament
Pomeranian je extrovertní, předvádí vysokou inteligenci a veselou náladu, což činí skvělým společenským psem stejně jako soutěže schopným výstavním psem.

Přestože je trpasličím psem, pomeranian musí podléhat stejným požadavkům na zdraví a stavbu těla předepsaným pro všechna plemena a jakákoliv odchylka od ideálu popsaného ve standardu by měla být penalizována v rozsahu odchylky.

Schváleno 9.12.1996. Platné od 31.1.1997.

Publikováno 13.9.2006. 2007, překlad: Magdalena Hodálová.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.