Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Aktivity se psem > Hry se psy

Bavíme psa

Pavel Sedlák

Nejprve doma

I v domácnosti můžete se psem cvičit různé cviky. Například si zahrát na psa, co hledá drogy. K této hře/cviku rozhodně žádné drogy shánět nemusíte. Postačí obyčejná hračka, nejlépe tenisák nebo věc, která má svůj vlastní pach. Půjde o to, že předmět někam v místnosti schováte a necháte psa hledat. Výhodu zde budou mít ti, jejichž pes ovládá částečně povel "Hledej". Je jasné, že pokud pes nikdy takou činnost nedělal a najednou na něj vyhrknete povel "Hledej", asi zřejmě nezačne okamžitě hledat po celém bytě. Zde je nutné psovi vysvětlit, co má dělat. Jde nám o to, aby pes na povel hledal nějaký předmět, který mu předem ukážete.

Já zatím hledám akorát své hračky...
Já zatím hledám akorát své hračky...

Začněte tak, že psa necháte ve vedlejší místnosti a do místnosti položíte nějaký předmět, co ho zajímá. Může to být tenisák, krabička plná piškotů, párek atd. Psa přiveďte do dveří pokoje a řekněte povel "Hledej". Pes se může vrhnout přímo na předmět nebo se na vás nechápavě dívat. Pokud se vrhne na předmět, pořádně ho pochvalte. V případě, že jste použili krabičku s piškoty, krabičku otevřete. Jestli nereaguje, tak psa chytněte za obojek a k předmětu ho doveďte. Pohrajte si s ním nebo ho odměňte pamlskem. Toto několikrát zopakujte, tak aby reagoval na povel "Hledej" rozhlížením se po známém předmětu.

Další fáze bude naučit psa používat nos. Předmět umístěte na známé místo a přehoďte přes něj deku nebo např. postavte kuchyňské sítko (z důvodu dobrého propouštění pachu). Přiveďte psa a nechte jej předmět najít s tím, že překážku ihned neodstraníte. Po chvíli předmět odkryjte a psa bouřlivě pochvalte. Pokračovaní bude vypadat následovně: Volíme nejdříve lehká místa např. za závěsem, pod stolem, pod kobercem atd. Nejdříve volte místa na zemi, později těsně nad zemí a nakonec i úkryty nad úrovní hlavy psa. Nezapomeňte ho řádně povzbuzovat a chválit. Cviky provádějte jen když vidíte, že u psa neopadl zájem.

Pro toho, kdo by chtěl tento cvik dotáhnout do dokonalosti, budou následující řádky. Zatím pes hledal jen předmět, u kterého znal důvěrně jeho pach. Opravdové vyhledání probíhá tak, že psovi dáte vzorek pachu v igelitovém pytlíku a on již dále hledá pach, který mohl cítit poprvé v životě. Toto již není tak jednoduché jako hledání známého předmětu. Zde budete potřebovat několik předmětů. Pachově čisté (vyprané a uschované v igelitovém pytlíku) předměty a předměty s nějakým pachem (nejjednodušší je použít pach nějaké jiné osoby).

Čisté předměty rozeskládáte na podlahu a do nich položíte právě ten s cizím pachem. Do igelitového sáčku umístěte zase předmět s cizím pachem. Přiveďte psa a nasaďte mu igelitový pytlík na čenich (asi se mu to nebude líbit). Můžete s igelitovým pytlíkem zašustit a tvářit se, že je tam něco dobrého tak, aby dobrovolně zabořil nos do pytlíku a zkoumal obsah. V tuto chvíli odveďte psa k předmětům a zase řekněte povel "Hledej". Pokud si pes všimne předmětu se stejným pachem jako byl v sáčku, psa pořádně pochvalte. Jestli si všímá jiných předmětů, tak vyčkejte až bude co nejblíže k tomu označenému. V tuto chvíli do předmětu uhoďte (aby se odkutálel) nebo na něj jinak upozorněte. Zde psa musíte naučit, aby si vždy všímal pouze předmětu se stejným pachem jako je v igelitovém sáčku a ostatní předměty nechal na pokoji.

Až pes bezpečně rozliší předmět, můžete přistoupit ke schovávání do různých úkrytů. Zde používejte již jen předmět s tím pachem, který dáváte psovi jako vzorek. Začínejte zase jednoduchými úkryty. Řekl bych, že druhá část je zajímavá, ale pro pobavení psíka bohatě stačí ta první. Takže neváhejte a vydejte se hledat tenisák nebo jiné pamlsky, které nyní budou představovat kila heroinu.

A potom venku

Jak na to. Nemůžete spoléhat na to, že Vás pes okamžitě pochopí co má dělat. Musíte mu to postupně vysvětlit. Začněte tím, že zvolíte vhodný předmět, který bude psa zajímat. Předmět zvolte tak, aby dobře držel váš pach (váš pach je zde velice důležitý, podle něho bude pes předmět vyhledávat). Na začátek bych doporučoval např. rukavici s několika piškoty.

Špic houbařem
Špic houbařem

Nejdříve psovi ukážeme, že se má o předmět zajímat. Podržíme psa za obojek, a předmět hodíme pár metrů dopředu. Psovi řeknete povel např. "hledej" nebo "věcička" (je jedno jaký povel, důležité je, aby jste ho používali i nadále). Pusťte psa a sledujte, kam se rozběhl. Jestli jiným směrem, než leží předmět, uchopte předmět a začněte ho tahat po zemi sem a tam, tak aby předmět psa zaujal. Pokud ho zaujal ihned, máte vyhráno. Potahejte se sním nebo vytáhněte pamlsky a psa odměňte (pokud jste je tam vložili). Takto je nutné cvik opakovat, až do té doby, kdy pes o předmět jeví 100% zájem.

Další fáze je naučit psa předmět hledat čichem. Psa opět podržíte a předmět odhodíte do nějakého nepřehledného terénu, (vysoká tráva, oraniště, popadané kmeny atd.) tak, aby neměl vizuální kontakt. Pusťte psa a opakujte povel. Jestli pes předmět najde opět ho bouřlivě pochvalte a odměňte. Pokud ne, snažte se ho navést tak, aby předmět "jakoby" našel sám. Vzdálenost a obtížnost terénu stěžujte. Můžete psa i přivázat a předmět odnést někam za roh atp. Jde o to, aby pes na váš povel reagoval skloněním čenichu a intenzivně hledal pro něj známý předmět.

Pokračujte tím, že jednou předmět nenápadně upustíme právě ve chvíli, když pes je před námi a nevěnuje vám pozornost. Pokračujte ještě několik kroků stejným směrem, jakým jste šli. Psa přivolejte a opakujte povel pro hledání ztraceného předmětu. Zde psovi musíte ukázat, že předmět se vždy bude nacházet na vaší stopě. Uchopte psa za obojek nebo ho připněte na vodítko a pokračujte pomalu směrem k předmětu. Nenechte ho opustit vaší stopu po které jste přicházeli. Povel opakujte tak, aby psa motivoval k dalšímu hledání. Jak pes přijde tak na metr od předmětu měl by ho zavětřit. Pokud se tak stane, řádně psa pochvalte. Pokud ne, doveďte ho až k předmětu. Až budete cvičit tuhle fázi, již úplně vynecháte odhazování předmětu, tak, aby to pes viděl. Jestli pes reaguje dobře a hledá předmět, můžete přistoupit k prodlužování vzdálenosti, kde předmět upustíte a kde se otočíte a vydáte povel k hledání. Do této doby by se mělo jednat stále o stejný předmět.

Dále můžete měnit předměty (vždy, aby měly váš pach), např. kožená peněženka, kus koberce, čepice atd. Pro dokonalé zvládnutí cviku můžete použít i kovové věci jako např. klíče (tyto předměty opravdu nechte až na dobu, kdy pes cvik dokonale zvládá). Vzdálenost můžete prodlužovat jak uznáte za vhodné. Doporučuji kratší, většinu psů přestane po nějaké chvíli bavit hledat něco, co nemůže najít a radši půjde čmuchat něco jiného. Cvik se samozřejmě ve finální fázi provádí bez vodítka. Z toho důvodu je vhodné volit prostředí, kde pes nebude rušen ostatními psy. Tudíž střed města je naprosto nevhodný. Doporučuji nějakou lesní cestu a to nejlépe takovou, kde se nevenčí 1000 psů za den. Uvidíte, že když svého psa zabavíte, zbude mu míň času na lumpárny a odbíhání do vzdáleného okolí.

Publikováno 6.10.2003.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.