Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina

Veterina

V této části bychom vás chtěli seznámit s běžnými veterinárními problémy, s nimiž se můžete v chovu vašich pejsků setkat, a také se specifickými problémy týkajícími se právě špiců. Za přispění několika veterinárních odborníků se budeme snažit co možná nejsrozumitelněji populární formou nastínit, jak tyto problémy řešit a samozřejmě jak jim také předcházet. Najdete zde rady, jak co možná nejlépe udržet vašeho pejska zdravého a samozřejmě také rady, jak s ním zacházet v případě, že se nepodaří některým problémům vyhnout.

V poslední době se velmi intenzivně řeší hlavně problematika fontanel a luxace patelly u malých rázů špiců a dysplazie u větších rázů, ale samozřejmě to nejsou jediné problémy, které mohou nastat. Nutno ale podotknout, že máme celkem velké štěstí, neboť špicové obecně jsou poměrně velmi zdravým a nepřešlechtěným plemenem oproti některým jiným. Špic je velmi přírodní pes a mnohá běžná onemocnění se mu vyhýbají (není choulostivý k extrémním teplotám, nemá kožní problémy, ap.).

Je třeba si uvědomit, že u špice zdravotní potíže, vyskytnou-li se, vyplývají spíše z genetických dispozic. Proto hlavní části problémů můžeme předejít výběrem kvalitního štěněte od slušného chovatele, kterému není líto několika stokorun na důkladné vyšetření svých zvířat a který nechová za každou cenu na potencionálně problematických rodičích.

Chcete-li si ušetřit mnoho trápení a v neposlední řadě i výdajů s léčením mnohdy bohužel velmi málo účinným, neostýchejte se požadovat při výběru štěněte doklad o vyšetření rodičů na běžně známé vady. Pokud by se vám náhodou přesto stalo, že váš špic onemocní anebo se u něj nějaké problémy vyskytnou, pak právě proto zavádíme tuto rubriku. Ačkoliv témata vybíráme na základě aktuálních problémů, samozřejmě rádi odpovíme i na dotazy týkající se jiných chorob a na vaše přání rádi zajistíme a zařadíme články další.

Děkujeme veterinářům ze serverů www.veterina-info.cz (především Dr. Michal Čáp) a Vet on the Phone, dále Dr. Simoně Müllerové, Dr. Lubomíru Palkovičovi a dalším, kteří jsou tak laskavi a poskytují našemu serveru odborné články.

Pokud byste hledali související témata z genetiky vysvětlující pojmy zde používané, najdete je také na našich stránkách v sekci Chovatelství.

Přehled témat v sekci Veterina

Přehled článků

Publikováno 22.9.2008, poslední změna 20.12.2016. 2008, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.