Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina

Osteoartritida - osteoartróza

MVDr. Roman Skala

Osteoartitida (také označována jako degenerativní onemocnění kloubů nebo osteoartróza) je nejčastějším onemocněním kloubů u psů. Při tomto onemocnění dochází ke zhoršení vyživování kloubní chrupavky a následnému odumírání chondrocytů (buněk podílejících se na výstavbě chrupavky) a jejich postupném nahrazování osteofyty (kostními buňkami). Osteoartritida je progresivní onemocnění a je víceméně neléčitelné. Postižený kloub je odlehčován a jeho funkce je postupně nahrazována jiným kloubem. Postižen může být jeden nebo více kloubů. Typickým predispozičním faktorem pro pozdější vznik osteoartritidy je například dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, kde díky nepravidelnostem utváření dochází k nerovnoměrnému zatěžování kloubních chrupavek a jejich předčasnému opotřebení. U starších psů (kolem 10. roku) dochází ke vzniku osteoartritidy v důsledku zhoršené schopnosti vyživovat kloubní chrupavky.

Ve stáří zdravotních problémů přibývá.
Ve stáří zdravotních problémů přibývá.

V ranném stadiu se toto onemocnění klinicky projevuje zhoršenou pohyblivostí kloubů a majitel tento stav zpravidla popisuje slovy: „Neskáče ani si nehraje tak jako dřív“. Při další progresi choroby pak je možno pozorovat kulhání nebo se zvíře pohybuje jako by mělo „ztuhlé“ klouby. Obzvlášť je to patrné po delším odpočinku anebo při zvýšené aktivitě. V závislosti na tom, jak je choroba pokročilá, zvíře potřebuje stále více času na to, aby si „zahřálo“ klouby a „rozhýbalo se“.

Prevence a léčba

Při zvládání osteoartitidy máme tyto možnosti:

  • odpočinek postiženého kloubu, vyvarovat se jeho nadměrnému namáhání, které by mohlo vést k dalšímu poškození
  • řízený pohyb a rozumná zátěž mohou zvýšit hybnost postiženého kloubu
  • hlídat správnou hmotnost – nadváha je jedním z faktorů vzniku osteoartritidy
  • ortopedická chirurgická korekce
  • medikamentózní (lékové) omezení bolesti a zánětlivého procesu

Žádný z výše uvedených bodů, s výjimkou chirurgického zákroku, kde zpravidla jde buď o znehybnění postiženého kloubu a nebo jeho náhradu endoprotézou, není schopen vyléčit onemocnění. Ale je schopen zpomalit chorobný proces, minimalizovat bolestivost a potíže, které tato choroba vyvolává, a tedy zlepšit kvalitu života psa.

V případě, že Váš veterinární lékař zjistil u Vašeho psa osteoartritidu, dodržujte léčebný režim, jehož součástmi jsou: redukce hmotnosti, pravidelný pohyb, podávání tablet. Sami zjistíte, že se vyplatí vidět svého psího kamaráda zase radostně dovádět.

Publikováno 23.9.2005. 1999, uveřejněno se souhlasem MVDr. Čápa (server www.veterina-info.cz). Redakčně upraveno.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.