Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina

Březost feny

Ing. Hana Čtyroká (ctyroka@pef.czu.cz)

3. června 2000 proběhl v Praze 5. seminář brněnské Kliniky Jaggy pro chovatele psů. Téma bylo věnováno aktuálním problémům: kulhání (Dysplazie kyčelního a loketního kloubu) a březost (+ porod, císařský řez). První část přednesl MVDr. Jan Beránek, druhou pak MVDr. Alois Láznička, oba specialisté v daných oborech. Seminář byl velice zajímavý, přednášky volně prolínaly diskuse. Bylo opravdu co se dozvědět nového. Ze semináře jsem pro Vás vybrala několik důležitých postřehů:


V současné době je na trhu mnoho kvalitních chovatelských příruček a knížek se všemi nezbytnými informacemi týkajících se hárání feny, krytí, březosti, porodu a péče o štěňata. Věda jde však neustále kupředu a je dobré si některé věci připomenout a o nové se podělit.

Před vlastním krytím
Nevystavujte fenu stresu. Snažte se o její maximální pohodlí a dobrou náladu. Při stresu se v jejím organismu vylučují kortikoidy, které blokují ovulaci a tudíž by nedošlo k uvolnění vajíčka a jeho oplození.
Termín krytí
Termín krytí nelze považovat za termín oplození. Vajíčko po uvolnění dozrává a je oplozeníschopné 2 dny. Spermie taktéž dozrávají (6-10 h po krytí = kapacitace) a pak jsou oplozeníschopné 4-6 dní. Takže rozdíl termínu krytí a skutečného oplození může být i 6 dní!
Zjištění březosti
Prvních 11 dní sestupuje oplozené vajíčko vejcovodem. 12.-16. den se zbavuje obalů a volně pohybuje v děložní tekutině (14. den = 1 mm velký zárodek) a 20. den dochází k jeho uhnízdění (21. den = 5 mm), vytváří se placenta. Teprve od této chvíle je možné určit, zda je fenka březí. Vlastní zárodek vidět na ultrazvuku ještě není, ale jeho plodové obaly plné tekutiny ano. (Ideální období pro ultrazvukové zjištění březosti je 20. - 28. den).
Vývoj zárodku a plodu
Vývoj zárodku a plodu probíhá do 35. dne. Pozor na zásahy do organismu matky. Vše má vliv na zárodky. Různé zdroje se v názorech liší, ale lékaři Kliniky Jaggy nedoporučují očkovat, odčervovat ani použít např. Frontline proti blechám či klíšťatům. Fena je velmi citlivá na jakékoli změny, takže neměňte denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si pečlivě zaznamenejte do kalendáře- může se právě v tom dni poškodit vývin některého z orgánů. Do 35. dne je děloha schopna navíc zárodek úplně absorbovat.

Jak probíhá vývoj zárodku a plodu psa

23. den
- u zárodku se vyvíjejí játra, čelisti, oči, uši, nos
25. den
- zuby, obratle, končetiny
30. den
- osifikace lebky a čelisti
33. den
- růst prstů, osifikace končetin
40. den
- již se mluví o plodu; probíhá osifikace obratlů, prstů, zavření očí
45. den
- osifikace pánve, roste srst
50. den
- tělo má již zformovaný tvar
55. den
- kalcifikace zubů
60. den
- dorůstání srsti na nosu, končetinách, ocásku a břiše

Při porodu je štěně osrstěné po celém těle, oči má zavřené a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí. Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování, je možné a vhodné přejít na krmení pro březí feny (zvýšit množství o 10%). Po 40. dni březosti děloha zabírá již 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5× denně v menších dávkách (ke konci březosti množství oproti záchovné dávce zvýšit o 25-50%).


Související články

Publikováno 4.2.2003, poslední změna 31.3.2010. 2003, uveřejněno se souhlasem autorky, redakčně upraveno

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.