Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina

Obezita

Ing. Hana Čtyroká (ctyroka@pef.czu.cz)

3. června 2000 proběhl v Praze 5. seminář brněnské Kliniky Jaggy pro chovatele psů. Téma bylo věnováno aktuálním problémům: kulhání (Dysplazie kyčelního a loketního kloubu) a březost (+ porod, císařský řez). První část přednesl MVDr. Jan Beránek, druhou pak MVDr. Alois Láznička, oba specialisté v daných oborech. Seminář byl velice zajímavý, přednášky volně prolínaly diskuse. Bylo opravdu co se dozvědět nového. Ze semináře jsem pro Vás vybrala několik důležitých postřehů:


Z medicínského hlediska se za obézní považuje zvíře, jehož hmotnost je o 20% vyšší než je plemenný standard. Nadměrné hromadění tuku zatěžuje především srdce, oběhový systém a plíce. Obezita je jedním z vyvolávacích faktorů zátěžových ortopedických onemocnění (artróza). Obezita vzniká buď zvětšováním tukových buněk nebo zvětšením jejich počtu a velikosti.

Tukové buňky se tvoří v období puberty a růstu organismu. V dospělosti se již počet buněk nemění, jen se mohou zvětšovat. Buňky, jejichž tvorba byla nastartována v období růstu štěněte, budou mít tendenci ke kumulaci tuku i v dospělosti. Proto se tento typ obezity následně daleko hůře „léčí“ a je lépe mu předcházet.

A jak psa zhubnout a udržet jeho optimální váhu?

změna chování majitele
Nekrmit psa pamlsky, nepodlehnout jeho loudění při jídle (preventivně psa při stolování a přípravě jídla do kuchyně nepouštět), krmit psa pravidelně ve stejnou dobu, vhodné je jeho denní dávku rozdělit na několik menších denně.
postupné zvyšování zátěže psa
Procházky, cvičení, aportování čehokoli, plavání. Při artróze toto neplatí - dodržet však pravidelné lehčí procházky.
dieta
Omezení příjmu kalorií na 60-70%, doporučuje se krmit komerčními dietami, pravidelně psa vážit a po 2-3 týdnech ho nechat zkontrolovat veterinářem.

Úplná hladovka se nedoporučuje vzhledem k nebezpečí zdravotních komplikací (metabolická acidóza), snížení aktivity střev a vzhledem k velké pravděpodobnosti znovunabytí původní hmotnosti po skončení hladovky. Získané návyky (hlavně majitele - žádné pamlsky, krmení od stolu atd., dlouhé procházky, pravidelný režim) se musí dodržovat i celý další život psa. Je to bitva, ale stojí za to. Lepší je pes zdravý, živý a loudící, než nemocný, tlustý a apatický (navíc loudící).


Související články

Publikováno 4.2.2003, poslední změna 31.3.2010. 2003, uveřejněno se souhlasem autorky, redakčně upraveno

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.