Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Aktivity se psem > Agility > Agility se špicem

Agility se špicem - seriál

Eva Zezuláková (zezulakova@seznam.cz)

Agility - nedávno ještě docela neznámý, dnes už mimořádně populární sport. A nejen sport, hlavně velká zábava! Není divu, že se těší takové oblibě i u majitelů špiců. Špic je totiž neobyčejně temperamentní plemeno a i když možná nepatří k nejrychlejším, zaběhá si s obrovským nadšením. Jednou z prvních (a velmi úspěšných) špicích závodnic je Eva Zezuláková. V tomto seriálu vám představí svého špicího parťáka Rexe, poradí vám jak začít běhat, seznámí vás s jednotlivými překážkami a dozvíte se také, jak to chodí na závodech. Třeba se pak i vy rozhodnete vyrazit se svým špicem na parkur - vždyť agility je sport pro psa i jeho pána!

Přehled dílů seriálu

Díl 1. - O agility
Agility je sport pro psa a jeho pána. Vznikl na konci 70. let v Anglii a jeho popularita neustále stoupá. Není divu. Pro temperamentního, hravého psa byste jen stěží hledali lepší způsob zábavy, než je agility. V čem tedy agility spočívá?
Díl 2. - Já a Rexi
Povídání minule bylo obecné, tak teď něco o nás. Agility se věnuji třetí rok a běhám se středním bílým špicem Rexi Vyzel, který patří mým rodičům. Naši si původně pořídili špice jako mazlíčka poté, co nás navždy opustila naše pudlička Ája. Špicí temperament nás všechny trochu zaskočil, temperamentního psíka jsme čekali, ale Rex předčil všechna naše očekávání.
Díl 3. - Jak začít
Špicové všech velikostí jsou vesměs hodně temperamentní stvoření a je opravdu škoda, že jich na parkurech agility vidíme tak málo. Takže pokud máte jen trochu možnost, zkuste to. Pro začátek je opravdu nejtěžší rozhodnout se, nalézt vhodný cvičák, kde se agility cvičí a říct si - dnes se tam zajdu podívat.
Díl 4. - Co s sebou
Pochopitelně psa, bez toho by to nešlo. Pak vodítko a obojek. Špicové se velmi často vodí na kšíru, ale ten pro výcvik opravdu nedoporučuji, přeci jenom hrozí nebezpečí, že se pejsek postrojem někde zachytí a nepříjemnost je na světě. Pokud pejskovi vadí obojek, je možné použít ploché předváděcí vodítko. Důležité je, aby se pejsek cítil pohodlně. Vodítko vám zezačátku pomůže správně navádět pejska na překážky, ale časem pochopitelně začnete běhat bez něj.
Díl 5. - Překážky
V minulém povídání jsem se věnovala přípravám na agility. Pokud jste agility nikdy neviděli, možná přesto netušíte, co vás čeká, proto bych se ráda trochu věnovala popisu jednotlivých překážek a samotnému výcviku.
Díl 6. - První závody
Pokud jste se naučili překonávat všechny potřebné překážky a váš pejsek již zvládne parkur z nich složený, čekají vás první závody. Samozřejmě že se můžete agility věnovat jen tak a žádných závodů se nezúčastňovat, ale je škoda nezkusit si zaběhnout jiné parkury, než se kterými se běžně setkáváte na cvičáku. Je určitě zajímavé porovnat svoje výkony s ostatními. S přihláškou na vhodné závody vám jistě rádi poradí zkušenější kolegové ze cvičáku. A pak už nezbývá jen čekat, až nadejde den prvních závodů.

Publikováno 22.2.2007. Seriál vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.