Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Aktivity se psem > Agility > Agility se špicem

O agility (1. díl)

Eva Zezuláková (zezulakova@seznam.cz)

Agility je sport pro psa a jeho pána. Vznikl na konci 70. let v Anglii a jeho popularita neustále stoupá. Není divu. Pro temperamentního, hravého psa byste jen stěží hledali lepší způsob zábavy, než je agility. V čem tedy agility spočívá?

Hop!

Agility má nejblíže k parkurovému skákání koní, tady také hledali inspiraci její zakladatelé. Jenže překážky pro psy mohou být daleko různorodější než ty koňské. Kromě klasických skokových překážek se používají i dva druhy tunelů, kladina, áčko, proskokový kruh a další. K divácky nejatraktivnějším pak patří slalom nebo houpačka. Z těchto překážek se staví parkur. Cílem týmu, který tvoří psovod a pes, je překonat jednotlivé překážky v předem určeném pořadí a v co nejrychlejším čase. Za každou chybu (např. shození laťky) je tým penalizován trestnými body; pokud pes překoná jinou překážku než má, je diskvalifikován. Na závodech psovod navádí psa na jednotlivé překážky pouze hlasem a posunky, pejsek nesmí mít na sobě ani obojek (natož vodítko) a psovod nesmí nic držet v ruce. Vyhrává ten nejrychlejší s nejmenším počtem chyb.

Pro agility se nejlépe hodí hravý, bystrý a temperamentní pejsek, a tím špic bezesporu je. Špic se rád učí nové kousky, rád se předvádí a pochopitelně je rád odměňován. Toho všeho se mu při agility dostává vrchovatě. Při agility totiž platí: chválit, chválit a odměňovat. Důležitá je radost ze hry a ze společně stráveného času. Znuděný a otrávený pejsek totiž nikdy dobře běhat nebude. Navíc agility se pejskovi neokouká, překážky parkuru jsou prakticky pokaždé poskládané jinak, takže pejska čeká téměř vždy něco nového.

Pro více informací o agility doporučujeme stránky www.agility.cz

Publikováno 16.2.2003. Článek vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.