Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Aktivity se psem > Agility > Agility se špicem

Jak začít (3. díl)

Eva Zezuláková (zezulakova@seznam.cz)

Špicové všech velikostí jsou vesměs hodně temperamentní stvoření a je opravdu škoda, že jich na parkurech agility vidíme tak málo. Takže pokud máte jen trochu možnost, zkuste to. Pro začátek je opravdu nejtěžší rozhodnout se, nalézt vhodný cvičák, kde se agility cvičí a říct si - dnes se tam zajdu podívat. Můžete s pejskem i bez psa, jen se podívat, jak takový výcvik vypadá. Poradit se, zdali mají zvláštní hodiny pro začátečníky či jestli cvičí všichni dohromady. Tady záleží spíš na tom, o jak velký cvičák se jedná. Je pravda, že zvláštní začátečnické hodiny si všude dovolit nemohou. Zpočátku je dobré jít se na cvičák s pejskem jen tak podívat. Sami uvidíte, zdali se nejdříve potřebuje postupně seznámit s novým prostředím nebo jestli je na cvičáku hned jako doma. Některý pejsek se potřebuje okoukat, jiný chce hned zkoušet to, co vidí u ostatních. Je to individuelní a o budoucnosti to pramálo rozhoduje. Naopak uspěchaný začátek může leccos pokazit.

Rexi

Na závody můžete s pejskem nejdříve v 18 měsících, ale s výcvikem můžete začít podstatně dříve nebo později. S štěnětem můžete začít cvičit po absolvování základní sady očkování. S dospělým psem kdykoliv. Obojí má své výhody i nevýhody. Štěňata se pro agility zpravidla rychle nadchnou, dříve naváží kontakty s ostatními psy, ale je potřeba počítat s jejich nesoustředěností a rozjíveností, která ke štěňatům prostě patří. U dospělého psa již můžeme vycházet z toho co umí, je klidnější a soustředěnější, ovšem do psí smečky nezapadne tak rychle a ne všechny překážky považuje za důvěryhodné. Jednoduše řečeno, pokud chcete agility zkusit na nic nečekejte, najděte nejbližší cvičák a hurá do toho, protože agility je prima zábava pro pána i psa.

Publikováno 3.3.2003. Článek vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.