Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Aktivity se psem > Agility > Agility se špicem

První závody (6. díl)

Eva Zezuláková (zezulakova@seznam.cz)

Pokud jste se naučili překonávat všechny potřebné překážky a váš pejsek již zvládne parkur z nich složený, čekají vás první závody. Samozřejmě že se můžete agility věnovat jen tak a žádných závodů se nezúčastňovat, ale je škoda nezkusit si zaběhnout jiné parkury, než se kterými se běžně setkáváte na cvičáku. Je určitě zajímavé porovnat svoje výkony s ostatními. S přihláškou na vhodné závody vám jistě rádi poradí zkušenější kolegové ze cvičáku. A pak už nezbývá jen čekat, až nadejde den prvních závodů.

Co vás čeká? Nejdříve projdete veterinární kontrolou, proto si nezapomeňte předem vyřídit u svého veterináře potvrzení o zdravotním stavu psa (je stejné jako např. na výstavu) a očkovací průkaz. Pak si vyzvednete startovní číslo. Jako nováčka čeká vašeho pejska přeměření. Na základě kohoutkové výšky je pak zařazen do příslušné kategorie. Kategorie jsou 3:

Small (S)
- do 34,99 cm kohoutkové výšky
Medium (M)
- od 35 do 42,99 cm kohoutkové výšky
Large (L)
- nad 43 cm kohoutkové výšky

Pokud s pejskem nechodíte na výstavy a nezúčastnili jste se ani např. bonitace, určitě si dopředu zkuste předem nacvičit klidný postoj, ve kterém bude pejska možné dobře změřit. Nervozita z prvních závodů vám ani pejskovi na klidu nepřidá, tak ať se s pejskem nemusíte při přeměření zbytečně prát.

Na základě naměřené výšky si podáte žádost o výkonnostní průkaz. To je knížečka, do které se vám budou zapisovat veškeré výsledky zkoušek (vysvětlím později) v celé vaší společné závodní kariéře. Pak už nezbývá nic jiného, než si najít vhodné místo, kde budete čekat až rozhodčí připraví parkur. Zpravidla vás budou čekat 3 běhy (může jich být ale i méně nebo více - informace se dozvíte v propozicích na příslušné závody). Rozdělení běhů bývá následující:

Zkouška

Zkouška je běh, kde se obtížnost trati řídí výkonností psa. Parkur může obsahovat všechny dostupné překážky, které povoluje řád agility. Ve zkoušce se hodnotí nejen absolutní pořadí pejska, ale i jeho jednotlivý výkon. Na základě dosaženého počtu trestných bodů dostává známku (výborný, velmi dobrý, dobrý a bez ohodnocení). Získané známky slouží jednak k vaší orientaci (jestli se pejsek zlepšuje), jednak k postupu do vyšších tříd. Výsledek v každé zkoušce se zapisuje do výkonnostního průkazu. Začínáte v kategorii A1 a postupně můžete postoupit až do elitní kategorie A3 (to už je super třída). Jen pro zajímavost - v elitní A3 třídě stabilně běhá i špiclice Cilesa Hvězda Els, která má můj obrovský obdiv. Platí pravidlo: čím vyšší třída, tím vyšší obtížnost parkuru.

Agility

Agility je otevřený závod pro všechny bez rozdílu výkonnosti. Dříve se používalo označení Open, se kterým se můžete ještě dost často setkat. I Agility může obsahovat veškeré povolené překážky a je jen na rozhodčím, jakou trať postaví.

Jumping

I v Jumpingu si máte možnost změřit síly se všemi pejsky vaší výškové kategorie. Tratě Jumpingu neobsahují zonové překážky (houpačka, kladina, áčko). Jinak zde platí stejná pravidla jako pro Agility.

Hra

Na některých závodech je soutěžní program doplněn i o hru. Na stránkách klubu agility můžete nalézt popisy těch nejznámějších. Vzhledem k tomu, že se jedná čistě o doplňkovou soutěž, mohou si na vás pořadatelé vymyslet pěkné kulišárny. Hry dost často nejsou o opravdovém zápolení, ale mají diváky i soutěžící spíš pobavit.

Ještě před samotným během vás čeká prohlídka parkuru. Rozhodčí postaví parkur a vyzve závodníky k prohlídce. Zpravidla se prohlídka dělí podle kategorií (např. prohlíží najednou všichni Small, po nich všichni Medium atd...). Během prohlídky je vašim úkolem projít si trať hezky bez psa (ten na parkur nesmí) a zapamatovat si kudy a jak pejska povedete. Pro nezúčastněného pozorovatele je prohlídka parkuru nesmírně komická. Mnohdy 20 - 30 lidí pobíhá mezi překážkami a volá na imaginárního psa: vpřed, hop, ke mně, stůj... no blázni na výletě :-). Jenže, každý kdo si někdy zkusil proběhnout parkur složený z 20 překážek ví, jak moc je prohlídka důležitá. Překážky sice mají čísla, ale až poběžíte naostro se psem, určitě nebudete mít čas čísla sledovat. Zkušený závodník si během prohlídky trať doslova odkrokuje, najde si krizová místa a zváží, kudy povede nejjistější cesta k cíli. Když rozhodčí prohlídku trati ukončí, vrátíte se opět ke svému psovi a čekáte až na vás přijde řada.

Před startem ze sebe zkuste setřást nervozitu a hlavně nezapomeňte sundat psovi obojek. Špicí chlupy jej dobře kryjí, ale rozhodčí by si jej určitě všimnul a je škoda být diskvalifikován kvůli hlouposti. Pokud patříte mezi zapomnětlivé, doporučuji vodit pejska na start na předváděcím vodítku. To vlastně obojek nemá, takže nehrozí, že by jste na něj zapomněli.

Něco málo k pravidlům

Podrobné znění pravidel najdete na stránkách Klubu agility ČR, takže jen základy. Vaším cílem je překonat trať v co nejkratším čase a pokud možno bez trestných bodů. Trestné body získáváte po pěti a to za:

Chyby
Chybu ohlašuje rozhodčí zdviženou rukou s otevřenou dlaní. Chyba je např. shozená laťka, nešlápnutá zona nebo dotek při dálce. Chyb můžete na parkuru udělat kolik chcete.
Odmítnutí
To rozhodčí ohlašuje zdviženou rukou sevřenou v pěst. Odmítnutí nejčastěji je, když pejsek vybočí ze směru a nepřekoná překážku. Odmítnutí se musí opravovat. Pokud by pejsek pokračoval dál, bude při překonání následující překážky diskvalifikován. Počet odmítnutí je omezen - v průběhu jednoho parkuru smí pejsek odmítnout nejvýše třikrát, pak následuje diskvalifikace.
Překročení časového limitu
Trestné body lze nasbírat také za překročení časového limitu, který rozhodčí stanoví před začátkem závodu.
Diskvalifikace
K diskvalifikaci dochází jednak při třetím odmítnutí, dále tehdy, když pejsek překoná jinou překážku než která byla určena, anebo také při porušení některých soutěžních pravidel. Například - pejsek nesmí mít žádnou výstroj, takže pokud mu zapomenete sundat obojek, je to diskvalifikace. Nesmíte nic držet v ruce a nesmí z vás nic padat - pokud vám např. z kapsy vypadne hračka, jste diskvalifikováni. A to nemluvím o tom, že byste se např. k pejskovi chovali hrubě, ale to vám doufám nehrozí. Možností jak udělat chybu nebo být diskvalifikován je mnoho, takže doporučuji prostudovat řád agility.

Po doběhnutí opusťte parkur, pejska pochvalte a odměňte. Určitě si to zaslouží. Pozor, v prostoru parkuru platí totéž co na trati, žádné pamlsky, hračky apod., jinak můžete být diskvalifikováni. A pokud výkon neodpovídal vašim představám, hledejte chybu nejdříve u sebe. Většina chyb, které pes na parkuru udělá není chybou psa, ale psovoda.

Tak to byla trocha teorie a teď něco z praxe. Můžete znát soutěžní řády třeba nazpaměť, můžete mít natrénováno kolik chcete, ale pokud se vám podaří na prvních závodech uspět, máte můj neskonalý obdiv. Od prvních závodů nic převratného nečekejte. Pokud se vám podaří alespoň jeden z běhů dojít do cíle (i když jste třeba byli diskvalifikováni) je to úspěch. A pokud jste alespoň jednou byli hodnoceni, je to vítězství. Na prvních závodech nepočítejte počty trestných bodů, nestarejte se o čas, jde jen o jedno - dostat se do cíle. Je pravděpodobné, že váš pejsek se bude chovat úplně jinak než na domovském cvičáku, možná bude vyveden z míry spoustou psů a diváků kolem parkuru, možná se mu nebudou líbit neznámé překážky. Špicové jsou pejsci zvědaví, takže i ten váš možná bude věnovat víc pozornosti tomu co se děje kolem, než vašim povelům. Nebuďte z toho zklamaní. Pochvalte pejska za to, co udělal dobře a nevzdávejte se, to ostatní přijde časem jak porostou vaše závodní zkušenosti.

Publikováno 22.5.2003. Článek vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.