Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina > Herpesvirus

Herpesvirus

MVDr. Simona Müllerová (trojsky.kun@volny.cz) http://www.volny.cz/trojsky.kun/

Už pár let mám podezření, že v populaci psů je velmi rozšířen herpes virus a způsobuje rozličné klinické projevy. Před pár lety jsem chtěla nechat vyšetřit fenu, která opakovaně potrácela a měla výtoky z pohlavních orgánů. Fena nebyla moje a majitelka s ní jela na veterinární fakultu, kde jí sdělili, že se vyšetření na Herpes nedělá, že by se krev musela poslat do Německa atd. Takže jsme to vzdaly.

Nyní mám na praxi absolventku veterinární fakulty, řekla jsem jí své postřehy a dala jí za úkol zjistit, co dělá Herpes virus v psí populaci. Mile mě překvapilo, že kromě jediné věci jsem si vše pamatovala ze studií, i když jsem si myslela, že si nepamatuji nic, že to jen odvozuji.

Herpes způsobuje potraty. V praxi to potvrzuje nízké zabřezávání. Podle mého názoru šlo o zničení plodů a následné vstřebání, takže zevně to vypadalo, že fena nezabřezla. Také bezpříznakové úhyny narozených štěňat, často pár dní po porodu, ale také týden po porodu, může způsobovat právě herpes virus. Onemocnění starších štěňat, s nevýraznými příznaky, způsobuje, že se štěňata uzdraví, ale stanou se nosiči tohoto viru. U psů herpes vyvolává záněty předkožkového vaku nebo probíhá asymptomaticky. Záněty předkožky mají všichni psi, stupeň je různý, odolnost léčbě nesmírná.

Všechny moje poznatky směřují k tomu, že herpes virus bude více rozšířený než tušíme. Ale nemám jediný důkaz. Specifická léčba neexistuje. Pouze symptomatická nebo prevence zaměřená na zvýšení imunity. Stále na tom pracuji a používám v těchto případech výhradně alternativní metody.

Publikováno 5.9.2005. 2002, uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.