Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Výstavy > Jak vystavovat

Kondice psa

Eva Nohelová (noe@raz-dva.cz) http://www.rancpohoda.unas.cz/

Často se ve výstavním posudku, ale i jinde můžeme dočíst nebo jednoduše zaslechnout, že ten který pes není ve výstavní kondici. Ale co to vlastně znamená?

Na kondici je třeba zapracovat
Na kondici je třeba zapracovat

Jedná se o momentální stav daného psa, který je závislý zejména na zdravotním stavu, výživě, ošetřování, ale také na kvalitě požadovaného ostrstění. Ve výstavní kondici není pes, který má mít dlouhou a hustou srst, ale momentálně „přelínal“, tedy ztratil mnoho podsady a dlouhých pesíků a na první pohled se již nedá hovořit o dlouhosrstém plemeni. Línání je biologický jev - výměna srsti a i u krátkosrstého plemene je často na první pohled vylínání srsti zřejmé.

Označení „není ve výstavní kondici“ nemá přesné hranice a může tedy znamenat i to, že se jedná o jedince příliš otylého nebo naopak vyhublého, nebo také s neudržovanou srstí... jednoduše řečeno takového, jakého není vhodné v současném stavu vystavovat. Špatná výstavní kondice často zapříčiňuje i horší umístnění, nezřídkakdy i o stupeň nižší známku, i když se jedná o jinak ideálního představitele daného plemene. Samozřejmostí by tedy měla být „dobrá výstavní kondice“. Zejména u dlouhosrstých plemen je velice obtížné odhadnout, kdy pes bude ve výstavní kondici a kdy ho tedy přihlásit na výstavu, která má datum uzávěrky značně v předstihu. Kdy tedy pes bude línat se příliš ovlivnit nedá a pouze díky zkušenostem dobrý chovatel dokáže vystihnou vhodné termíny pro vystavování. Avšak je možné ovlivnit kvalitu a čistotu srsti, „žírný“ stav psa...

Existuje však také pojem „pracovní“ či „závodní kondice“. Toto označení můžete zaznamenat u plemen pracovních (loveckých, služebních, saňových...) a znamená to, že pes by měl být výborně osvalen, bez přebytečného tuku, měl by být krmen tak, aby kvantita byla nahrazena kvalitou, tedy aby i po krmení byl stále čilý a schopný kdykoliv podávat výborné výsledky, odpovídající jeho vycvičitelnosti. Pes, který je pracovně (závodně) využíván, by měl být udržován právě v této kondici, i když se výstav také účastní. Pro tyto psy je na výstavách určena třída pracovní, v níž se předpokládá, že zde vystavovaní psi mají nejen zkoušku z výkonu, ale také že jsou i v dané době pracovně vedeni. Psi ve třídě pracovní by měli být výrazně osvaleni a dalo by se říci i lehčí, atletičtější, v některých případech lze očekávat i horší osrstění, než jedinci vystavovaní ve třídě šampionů, otevřené či mladých apod... Bohužel se v současné době na pravé poslání „třídy pracovní“ jaksi pozapomnělo.

Publikováno 10.10.2005. Uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.