Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chov špiců

Malý špic

Gabriele Metz

Niko je k nezastavení. Toto štěně malého špice staré sotva pár týdnů krouží kolem pětileté Zuzanky a neustále vyzývá holčičku sedící v trávě ke hrám. Malé nožičky psa se pohybují s rychlostí, která bere dech. Niko vypadá jako klubko s raketovým pohonem. Maličký pejsek neustále peláší, přibíhá a odbíhá. Neúnavně šmejdí zahradou. Když se objeví dospělý malý špic, štěně vypne hruď. Sebevědomě se blíží k dospělému psovi a v jeho chování nepostřehneme ani špetku respektu. Psi se zvědavě očichají - a už spolu skotačí po louce. Malí špicové jsou vysloveně společenští a družní. O tom není ani nejmenších pochyb.

Svět psů č. 1/2003
Svět psů č. 1/2003

Nádherná pestrost barev

Za plotem zahrady se blýskají zářící oči psů, kteří pozorně sledují veselé dovádění na pěstěném trávníku a pohybují se nápadně hbitě. Hlava podobná lišce se špičatýma malýma ušima postavenýma těsně u sebe propůjčuje špicovi až neuvěřitelně smělý výraz. Je tu dobrých deset malých špiců, kteří se tlačí se zájmem na chodníček a sledují výbuchy temperamentu malého štěněte.

Jejich nádherná hustá srst s podsadou je neodolatelná a přitahuje pozornost. Lesklá černá, teplá červená, zářivá bílá, hnědá připomínající sladkou čokoládu... Malí špicové se zde představují v celé své barevné nádheře. U tohoto plemene se setkáváme také s oranžovou, vlkošedou a celou řadou dalších barev.

Bohatá srst nás láká k tomu, abychom všechno nechali ležet a běžet, zabořili ruce do hebké srsti psů a hladili je zlehka proti srsti, abychom dlouhé a odstávající srsti propůjčili ještě větší objem. Špicové se hladí zásadně zezadu dopředu a tímto směrem se také kartáčují, aby jim charakteristicky odstávající srst nepřiléhala.

Zajímavé je‚ že tito veselí pejsci takové hlazení milují. Tato zásada při hlazení špiců totiž nespočívá na zbytečné marnivosti, ale plně odpovídá potřebám těchto malých psích osobností.

Dalším charakteristickým znakem malého špice je bohatý límec připomínající hřívu a chundelatý ocas, který nese špic odvážně nad hřbetem. Zatímco hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapy jsou porostlé hustou a krátkou (ba přímo sametovou) srstí, celé zbývající tělo psa je pokryto bohatou dlouhou srstí. Zadní strana hrudních končetin vykazuje bohaté třásně a pánevní končetiny jsou vybaveny od zádi až ke hleznům bohatými "kalhotkami", jež propůjčují plemeni další dávku šarmu.

Péče o nádhernou srst

Podíváme-li se na malého špice a pohled nám sklouzne také k jeho nádherné srsti, neodbytně se nám vnucuje myšlenka, že majitel takového psa jistě denně stráví několik dlouhých hodin intenzivní péčí o ni. To je ovšem omyl: srst špice stačí za normálních okolností vykartáčovat vhodným kartáčem (přednost bychom měli dávat přírodním štětinám) a během línání ještě vyčesat hřebenem, aby se uvolnila odumřelá podsada.

Svět psů č. 1/2003
Svět psů č. 1/2003

Péče o bohatou srst psa tedy není ani zdaleka tak náročná, jak by se mohlo zdát na první pohled. Textura jeho srsti vůbec nemá sklony k plstnatění a od přírody odpuzuje nečistoty. Proto není prakticky třeba psa koupat - kromě případu, kdy se malý špic někde a z nějakého důvodu beznadějně ušpiní. Rozhodneme-li se špice vykoupat, měli bychom mít po ruce jemný šampon šetrný k pokožce, který nepoškodí přirozený ochranný plášť kůže. Zásadně ale platí, že bychom měli psa koupat co nejméně.

Pokud jde o srst, měli bychom dbát ještě jednoho aspektu. Psovi bychom rozhodně neměli dávat postroj, protože ten může poškodit a polámat srst bohatého límce, a to by bylo škoda. U malých špiců však v poslední době bohužel pozorujeme trend k používání postrojů, což skutečně může vážně uškodit atraktivnosti jejich srsti.

Pro špice doporučujeme používat raději kvalitní kulatý kožený obojek. Ploché obojky jsou méně vhodné, protože mohou dřít a rovněž mohou způsobovat nepěkné lámání srsti.

Při péči o malého špice jinak není nutné dávat pozor prakticky na nic jiného. Pravidelná kontrola očí (eventuální nečistoty a ospalky opatrně odstranit) a pozorné sledování celkového zdravotního stavu psa by měly být pro každého odpovědného majitele psů zcela samozřejmé.

Špicové jsou osobití, ale prostě neodolatelně sladcí

"Jednou špic - vždycky špic" zní motto chovatelů špiců a údajně neexistuje jediný majitel špice, který by s tímto tvrzením nesouhlasil. Malý špic (a samozřejmě také ostatní rázy špiců) dokážou nabídnout mnohem víc než jen nádhernou srst a okouzlující barvu.

Svět psů č. 1/2003
Svět psů č. 1/2003

Tato malá klubka temperamentu mají sice svoji hlavu a dokážou svého majitele dohnat někdy až k zoufalství, rozhodnou-li se pouštět příkazy svého pána jedním uchem dovnitř a druhým ven; celkově však přináší povaha špiců hodně pozitivního.

I přes umíněnost, která je tomuto plemeni vlastní, lze malému špicovi poskytnout odpovídající výchovu a rozhodně se doporučuje ho skutečně vychovávat. Špatně vedený špic je hotovým soužením a dokáže obtěžovat široké okolí. Proto by měla v domácnosti majitelů malých špiců hned od počátku zavládnout láskyplná, ale rozhodná důslednost (ovšem bez tvrdosti!), která nedovolí těmto milým psům vybočit z přiměřeného rámce. Pokud se zlozvyky jednou zažijí, bývá velmi obtížné je opět napravovat. A proto jim zabraňme hned od počátku.

Všestranní a nadaní

Dalším významným charakterovým znakem plemene je inteligence. Malému špicovi nic neujde a je mimořádně učenlivý. Protože je velmi chápavý, je schopen nejrůznějších výkonů. Malý špic zvládne hravě agility i turnajový kynologický sport, při němž je nutná poslušnost s vodítkem a bez vodítka a zdolání náročného parkuru plného překážek. Malý špic se s nadšením pustí do díla a nejednomu většímu psovi ukáže, zač je toho loket. Také absolvování zkoušky společenského psa (psa - průvodce) je smysluplné opatření, jež prospívá psovi i jeho majiteli.

Mezi oblíbené zábavy malých špiců patří také provázení běžců při joggingu, cyklistů při jízdě na kole i jezdců v sedle koní. Údajně existují dokonce špicové, kteří na vyjížďce s nadšením sedí v sedle před svým majitelem a shlížejí na svět ze hřbetu koně.

Zcela bezproblémoví

V kontaktu s lidmi i zvířaty jsou trpasličí špicové dokonale bezproblémoví. Rvačkám s jinými psy se důsledně vyhýbají a nemají sklony ani k toulání, ani k pytlačení. Při procházkách bez vodítka se proto nemusíme neustále bát, co se stane, a pes i jeho majitel si mohou užívat ničím nezkalené radosti z volného pohybu. Středem života malého špice je vlastní revír, který špicové brání plni nadšení. Cizí osoby nejdříve nedůvěřivě sledují pohledem. Agresivita nebo strach však jsou těmto robustním psům malého vzrůstu zcela cizí. Jejich chováni probíhá neustále v dobře kontrolovaném rámci.

Svět psů č. 1/2003
Svět psů č. 1/2003

Třebaže jsou špicové velmi temperamentní a podnikaví, zpravidla je ani nenapadne, že by mohli opustit své teritorium z vlastního popudu a vydat se vlastní cestou. Naopak špicové se s oblibou zdržují ve svém vlastním revíru a vychutnávají blízkost dvounohých členů své rodiny. Láska, pozornost a pohlazení... co víc by potřeboval malý špic ke štěstí?

Tělesný rámec malého špice se pohybuje od 23 do 29 centimetrů v kohoutku, díky čemuž je manipulace s těmito psy nadmíru snadná a umožňuje také bezproblémové cestování. Aby se tento pes cítil dobře, nepotřebuje velký dům s prostornou zahradou. Spokojí se i s trvalým pobytem doma a svoji potřebu pohybu plně přizpůsobí kondici svého majitele. Pro aktivního člověka je ma1ý špic prakticky neúnavným průvodcem, klidnějším osobám vyjde vstříc v tom, že se sám spokojí také s kratšími procházkami.

Rodinu přijímá bezvýhradně

Malý špic je díky své společenské a přátelské povaze naprosto bezproblémovým rodinným psem. Tento malý pes bezvýhradně přijímá všechno, co patří do užšího rodinného kruhu jeho "smečky". Vůči dětem je malý špic velmi trpělivý, láskyplný a absolutně mírumilovný. Rád si hraje s malými dětmi, třebaže zvláště u menších dětí platí, že by na jejich hry měl nepřetržitě dohlížet dospělý aby nemohlo dojít k předvídatelným nehodám.

Malý špic akceptuje i kočky a jiná domácí zvířata. Rozhodně bychom ale neměli zatajit fakt, že malí špicové mají mimořádnou slabost pro ostatní špice. Cizí psi jiných plemen mají v jejich očích někdy podstatně složitější postavení. Pokud ovšem patří k rodině, nebývá žádný problém ani s nimi.

Zdraví

Malí špicové jsou vysloveně zdravým plemenem psů. "Až dosud naštěstí nebyla zpozorována žádná onemocnění specifická pro toto plemeno ani zvýšený výskyt určitých zdravotních problémů, který se vyskytuje v některých liniích jiných plemen," tvrdí Ingrid de Lasbergová. Samozřejmě se občas objeví případy luxace pately, epilepsie nebo jiných onemocnění; to se však nestává o nic častěji než u jiných plemen - spíše naopak. Průměrný věk 13 až 16 let ostatně hovoří sám za sebe. Někteří malí špicové se dožívají dokonce až dvaceti let - a to je na psa opravdu skvělý výkon.

Špicové jsou vybíraví

Malí špicové mají charakter. Nepatří mezi psy, kteří by pokrytecky hráli lásku a přátelství k člověku i v případě, kdy k němu necítí žádné zvláštní sympatie. Pečlivě si vybírají, komu věnují svoji důvěru a komu ne. "Malý špic si osobu, s níž naváže nejpevnější vztah, hledá sám," ujišťuje Ingrid de Lasbergová, která své psy pozoně sleduje, když k ní přijdou na návštěvu zájemci o štěňata.

Svět psů č. 1/2003
Svět psů č. 1/2003

Než předá potenciálním novým majitelům malého špice štěně a než si ho mohou vzít s sebou, důkladně se jich vyptá. Ukáže-li se, že zájemce o psa dává přednost klidnějšímu zvířeti, rozhodně mu nedoporučí, aby si vybral nejaktivnější štěně z vrhu. Někdy jsou mezi hebkými klubky srsti také usedlejší jedinci, a ti jsou pro takového majitele rozhodně vhodnější.

Díky své mimořádně bohaté srsti působí psi impozantnějším dojmem než fenky, většinou mají také výraznější povahu. Při setkání s jinými psy tak může občas dojít ke sporům vztahujícím se k dominanci. Jinak jsou psi tohoto plemene stejně přítulní, úzce fixovaní na rodinu a mazliví jako fenky.

Původ

Němečtí špicové se používají již velmi dlouho jako hlídací a společenští psi. Psi, kteří paří do skupiny FCI V (špicové a psi původního typu), pocházejí podle všeho ze psa Canis familiaris palustris Ruthimeyer, jehož pozůstatky se uchovaly v rašelině ještě z doby kamenné, a z pozdějšího psa z období kolových staveb. Proto patří mezi nejstarší plemena psů ve střední Evropě. Němečtí špicové tvořili základ pro celou řadu dalších plemen.

Chov

Malý špic se nikdy nestal módním psem, a to je také dobře. Určité trendy dokážou uškodit každému plemeni a zpravidla plemeno poškodí víc, než mu pomohou. V chovatelské základně malých špiců lze pozorovat lehký nárůst a pokles s pravidelným zhruba desetiletým rytmem. Někdy existuje vysloveně spousta dobrých psů, jindy je počet vynikajících chovných zvířat menší.

Publikováno 29.1.2006. Uveřejněno se souhlasem autorky, článek vyšel také v časopise Svět psů č. 1/2003.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.