Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina > Reprodukce

Nestandardní krytí

MVDr. Simona Müllerová (trojsky.kun@volny.cz) http://www.volny.cz/trojsky.kun/

Většina nezasvěcených lidí se domnívá, že psa a fenu připustí snadno a rychle bez pomoci zúčastněných. Chovu psů se věnuji od 10 let. Už ve 13 jsem věděla, že se většina jezevčíků nedá připustit bez pomoci.

I u zcela standardního krytí se spřátelíte a zasmějete...

Vlivem domestikace ztrácejí zvířata přirozenou schopnost svolnosti k páření. Častěji jsou na vině fenky, které psa svádějí, hrají si s ním, ale jakmile penis pronikne mezi stydké pysky, uhnou a utečou nebo projeví agresivitu. Mnohé jsou bojácné nebo naopak agresivní při všech kontaktech s partnerem. Literatura uvádí, že pokud se partneři setkají ve správný den, ke krytí a ke spojení dojde. Není to ovšem pravda. Měli jsme psy pohromadě i odděleně, dělali jsme cytologické i krevní vyšetření. Přesto jsou feny, které se nakrýt nedají.

Inseminaci příliš v lásce nemám, přestože ji občas provádím s 60% úspěšností. Snažím se spojit každý pár vlastníma rukama. První předpoklad je, že fenka je ve fázi říje kolem ovulace, čímž se zvyšuje její ochota. Chování feny je pro mě nejméně důležité, přesto respektuji fyziologii. Pes musí být sebevědomý, temperamentní, a také ne bázlivý.

Krytí probíhá za asistence alespoň tří lidí. Partnery neseznamuji, protože většina psů se při kontaktu s fenou vzruší a ztopořený penis se špatně zavádí. Majitel feny sedí na nízké stoličce nebo stojí, podle velikosti psů. Drží hlavu a hruď feny, aby se nehýbala. Další asistent přidrží ocas na stranu, aby mi nebránil ve výhledu a v zavedení. Já sedím na levém boku feny a levým kolenem ji nadzdvihuji. Pravé koleno je stranou, aby nebránilo psovi v přístupu (nebo přískoku). Levou rukou mezi palec a ukazováček vezmu stydké pysky a zvednu je. Nechám pustit psa. Povzbuzuji ho a chválím, ale nezasahuji. Až naskočí, sleduji způsob přirážení. Pokud se fena nehýbe a pes je šikovný, spojí se. Jinak lehce nasměruji penis v předkožce mezi pysky a jakmile penis zajede dovnitř, přirazím psa na hrázku pravou rukou k feně, levou rukou přehmátnu tak, že palec tlačí pysky proti předkožce a ostatní prsty drží předkožkový vak. Chvíli počkám a pokud se sváží, přidržujeme je, aby si neublížili. Pokud ke svázání nedojde, držíme je v této poloze po celou dobu ejakulace. Když cítím, že penis ochabuje, připravím na to majitele feny, jakmile vyklouzne, zvednu fenku nohama nahoru a hladím jí stydké pysky. Některé feny evidentně nasávají semeno při aktu se psem, některé při hlazení majitelem.

Konkrétní případy: Jezevčíky připouštím vleže na zemi, je to pro lokty velmi bolestivé. Řekla bych, že nakrýt jezevčíka je nejobtížnější. Fenky jsou velmi živé a velmi neochotné a tělo je příliš dlouhé na fixaci. Přesto u nich mám největší počet štěňat. Charles španěl je velmi chlupatý a pokud majitel dovolí, je dobré chlupy u pohlavních orgánů zkrátit. Penis těchto španělů je relativně dlouhý a úzký a dobře se zavádí. Také retrívry jsem připouštěla a jednou pes byl tak vlažný, že potřeboval mírnou masturbaci a doslova zavedení. Poté se v klidu svázali a vše proběhlo velmi snadno. Československý vlčák - náročné kvůli povaze plemene, ke krytí došlo, ale fenka nezabřezla. Vousatá kolie (bearded colie), obtížná práce s chlupy. Baseti se připouští stejně špatně jako bloodhoundi; mnoho volné kůže a kdesi uvnitř záhybů jsou pohlavní orgány. Je to jistě věc rutiny, ale já ji zatím u těchto psů nemám. Jeden baset mě k sobě ani nepustil. Týden si hlídal fenu na zahradě a nikdo k ní nesměl. Jakmile na ni naskočil, ohnala se. Nakryli ji až při dalším hárání, jiným psem. Westíci - mají různé problémy. Velmi zajímavý příklad byl, kdy utíkal pes před fenou, která ho sváděla. Zjistila jsem, že pes má doma plyšáka, s kterým pravidelně provádí sexuální hry. Napadlo mě, že uděláme z fenky plyšáka. Postavili jsme ji na vyšetřovací stůl a zcela znehybněli. Psík přišel, viděl svého bílého plyšáka, hop, pomohla jsem mu a dvakrát se svázali. Mojí specialitou jsou bulteriéři. Feny jsou vesměs neochotné a psi mají příliš velký úd. Ke svázání u nich téměř nedochází, takže držíme 50 - 60 kg v rukách. Mám na ně perfektní rutinu a za 15 let jsem nenakryla pouze jednu fenu, velmi agresivní, ale pes byl začátečník. S mými vlastními psy nakryji "cokoliv", i když si někdy podložím fenky 2 pytli granulí nebo je nás 5 (pomocníků).

Pokud máte chovného psa, naučte ho krýt mezi lidmi. Aby se nebál společnosti, a aby na sebe nechal sáhnout. I když nakryje sám, je to přednost, ale nevíte, kdy se setkáte s fenou, která bude vyžadovat asistenci. Dvě majitelky se rozplakaly, že znásilňujeme jejich fenečku. Bohužel, ve třetině případů to tak je. Ostatní po proniknutí penisu do pochvy drží, a až když je jim dlouhá chvíle, začnou se kroutit.

Takové krytí je fyzicky velmi náročné, uvítám, když mi další asistent podepře záda a ten, co drží ocas a potom zadní nohy feny, mi svou nohou podepře botu, aby mi neujížděla. Je to opravdu namáhavé, ale i zábavné. A když spojení trvá 20 - 40 minut, často se velmi spřátelíme a zasmějeme se.

Publikováno 6.9.2006. 2003, uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.