Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Veterina > Reprodukce

Nežádoucí nakrytí

MVDr. Simona Müllerová (trojsky.kun@volny.cz) http://www.volny.cz/trojsky.kun/

Fenky dospívají již po šesti měsících stáří. Toto dospívání je pohlavní, ale ne fyzické a duševní. Dříve platilo, že malá plemena dospívají skoro o půl roku dříve než velká. Moje veterinární praxe mě přesvědčuje, že už několik let neplatí mnoho věcí, které jsme se učili ve škole. Tedy tak jako tak, od šesti měsíců nevíme, kdy už fena začne hárat a do roku a půl můžeme být klidní, že je v pořádku, když nehárá.

Nebojte, miláčci, vy nechtění nejste...

Říje většinou trvá 21 dnů, plodné dny jsou od 9. do 18. dne. Platí zde plemenná variabilita. Já chovám bulteriéry a ti mají plodné dny téměř vždy až po 15. dnu. Nejlépe je hlídat fenku od sedmého dne říje. Pokud ji neuhlídáte, máte několik nezdravých variant.

5. a 7. den po nakrytí se dostavíte na injekci, která způsobí prodloužené odlupování děložní sliznice i s nechtěnými zárodky. Fenka má pak další 2 - 3 týdny trvající výtok, pro psy atraktivní, avšak většinou již nedojde k oplození. Tento zásah může způsobit vznik cyst na vaječnících nebo na děloze, zánět dělohy nebo nadměrné krvácení. Na tyto varianty je nutné majitele upozornit. Přesto jsem ve své praxi zažila jen 2 hnisavé výtoky po aplikaci těchto injekcí a jednou velmi silné, dlouhodobé krvácení. Všechny případy jsme ambulantně zvládli.

Pokud promeškáte toto rané období, je vhodné po 24. dnu od nakrytí zajít na ultrazvuk, zda je fena březí či ne. Pokud ano a vy jistě víte, že štěňata nechcete, 30. den zahájíte přerušení březosti.Jedná se o 5 injekcí obden a podávání tablet. Tyto léky hormonálně změní stav dělohy a zárodky odumřou. Mohou se vstřebat nebo vyloučit ve formě různého výtoku.

Nechat fyzicky nezralou fenku donosit štěňata znamená opět riziko. Březost se může podepsat na jejím vývoji i zdraví. Podle zákona veterinář nesmí utratit zdravá a životaschopná štěňata. Samozřejmě je ani vy nesmíte "utratit". Bohužel mnoho lidí volí jednu z nejhorších smrtí - utopení. Jen si zkuste zůstat ve vaně pod vodou déle, než vám stačí dech. Jaký je to pocit? Proto raději použiji injekce, i když není 100% jisté, že fena po nakrytí zabřezla.

Publikováno 14.10.2002. 2002, uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.