Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chov špiců > Standardy

Pomeranian (standardy)

Termínem Pomeranian se v našich zeměpisných šířkách podléhajících FCI rozumí poněkud odlišný typ špice, než v ne-FCI zemích (Austrálii, Americe, Anglii). V nich se plemeno vyvíjelo po mnoho desetiletí odděleně, a proto pro ně platí místní standardy, které zde rovněž zveřejňujeme. V jednotlivých zemích vypadá Pomeranian následovně:

Anglie
Plemeno se zde od konce 19. století šlechtilo s cílem dosáhnout co nejmenší výšky a bohaté srsti. Stále se vyskytující přerůstající jedinci starého typu byli později odděleni a zařazeni do nového plemene German Kleinspitz a German Mittelspitz. Obě plemena se chovají odděleně, mají vlastní standardy a vzájemně se nekříží. Pomeranian (Standard - Velká Británie).
Amerika
Existují zde jak linie vedoucí krev importovaných jedinců z Anglie (typičtí Pomeraniani), tak z Evropy (typičtí Němečtí špicové různých velikostí). Protože zde na rozdíl od Anglie neexistuje termín German Spitz, jsou všechny typy řazeny souhrnně pod název Pomeranian. A to i tehdy, přesahují-li výrazně výšku trpasličího špice jak jej známe u nás. Špičkoví chovatelé zachovávají a prošlechťují původní anglický typ Pomeraniana, přesto však může být import z USA velkým překvapením (mimo jiné i proto, že americký standard toleruje absenci řezáku). Pomeranian (Standard American Kennel Club - USA).
Evropa
U nás a v dalších Evropských zemích je chov typického Pomeraniana momentálně na podobné úrovni jako v Anglii v polovině minulého století, tedy před oddělením plemene German Spitz. Je to zákonité - vývoj nejmenšího z rodiny špiců u nás probíhal souběžně s vývojem malého a středního špice, proto se jim zdejší trpasličí špic typem pořád velmi podobá. Stále častěji bývají do chovu připuštěni importovaní prošlechtění Pomeraniani z Anglie či USA, proto dochází ke vzniku mezitypů. Tam, kde se velikostní rázy chovají odděleně (Finsko), je prošlechtění Pomeraniana na mnohem větší úrovni. FCI standard je v praxi zatím určen víceméně starému typu Německého trpasličího špice, ač formálně zahrnuje i Pomeraniana. Na výstavách v Evropě a tedy i u nás se tedy oba typy, trpaslíčí špic i Pomeranian, posuzují podle tohoto standardu, typičtí Pomeraniané odpovídající standardu anglickému jsou tedy nutně penalizováni. Německý špic - standard FCI.

Publikováno 5.2.2007, poslední změna 7.2.2007. 2007, pro www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.