Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chovatelství psů > Odchov štěňat

Trpasličí porod

Ing. Irena Kolouchová, PhD. (irena.hanzlikova@vscht.cz)

... aneb poděkování Marii Maruškové a Radce Procházkové.

Nedá mi, abych také nenapsala jak to u nás bylo se štěňátky (tak jak to psala Majda), ale u trpaslíků. Také u nás nebyla štěňátka delší dobu (4 roky) a tak jsme se na ně moc těšili. Dopředu jsem se domluvila s Radkou Procházkovou, že když bude za potřebí, tak přijede pomoct. Podle ultrazvuku to vypadalo jen na jedno mrně a Majda přibrala za celou dobu jen 30 dkg, tak jsem měla trochu obavu, jak to bude probíhat. 60. den březosti byl 13. srpna, tak jsem měla naplánovanou dovolenou o den dříve. Sice už od pondělka jsem měla podezření, že štěňata budou dvě (nahmatala jsem dvě hlavičky), ale stále se mi to zdálo podezřelé vzhledem k Majdině štíhlosti. Ale člověk míní a život mění. Ve středu večer mi volal šéf ze školy, že je potřeby dodat nějaký příspěvek na konferenci a to do druhého dne. Tak jsem slíbila, že když to nebude vypadat k porodu, tak se na otočku zastavím. Ve čtvrtek měla Majdulína sice nižší teplotu (37,4 °C), ale tvářila se lhostejně, nehrabala, nefuněla... tak jsem vyrazila (9:40). Zpátky jsme s mužem jeli v poledne a ještě jsme se stavili u jeho bratra. Tam mě považovali za cvoka. Protože jsem manžela honila domů, že mám divný pocit kvůli Majdě a ať už jedem domů. Tam jsem dorazili ve 13:30, tedy 4 hodiny po odchodu. Už když jsem odemykala (rychleji než jindy), tak jsem slyšela jak Majda divně štěká (pozná kdy odemykáme my a nikdy neštěká). Vyklouzlo mi dop... Vřítila jsem se dovnitř a Majda nás za štěkotu vedla do ložnice. Tam na koberci ležela 2 vybalená a očištěná štěňátka, ještě úplně mokrá. Hned jsem je prohlédla, vše bylo v pořádku a byly to 2 holky. Přendala jsem je do štěněčí bedýnky a zapnula dečku. Porodní váhu měly 104 a 108 g - tedy žádní drobečkové na trpaslíky. Teď je holkám 12 dní a spokojeně tloustnou (280 a 240 g).

Teď mi dovolte vysvětlit to aneb v nadpisu. Měli jsme 4x fantastické štěstí.

  1. Měli jsme to štěstí získat tak skvělou fenku od Marušky Maruškové se skvělou povahou jakou mají pejsci od ní - za to jí patří velké poděkování.
  2. Měli jsme to štěstí setkat se s Radkou Procházkovou, která byla ochotna nám přijít pomoct v kteroukoli denní nebo noční dobu a i později byla stejně jako pí. Marušková na telefonu vždy když jsem potřebovali poradit - také jí moc děkujeme.
  3. Měli jsme to štěstí na tak fantastickou fenku jakou je Majdalenka Dobrý přítel, která se jako prvnička o všechno sama a skvěle postarala. A pak že jsou přešlechtěni a nemají instinkty.
  4. Měli jsme hrozné štěstí na 2 fenky, protože po Grandovi Duhová kulička připadá na 3 pejsky 1 fenka a my máme 2 fenky.

Doufám, že se štěstí od nás neodkloní a že nás bude provázet stále, jako tomu je (s malými výjimkami) již 26 let chovu v chovatelské stanici HAZPO.

Publikováno 26.8.2004. 2004, uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.