Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chovatelství psů > Odchov štěňat

Čipování štěňat

Magdalena Hodálová /Čižmářová/ (spicove@centrum.cz)

Pokud hodlá chovatel svá štěňata označit nikoli tetováním, ale čipováním, musí v první řadě vyhledat veterinární ošetřovnu, kde takové označování běžně provádějí. Štěňata našeho plemene jsou v době označování většinou maličká a "čipovač" musí mít určitou zručnost, nejlépe nabytou praxí.

Tím, že se chovatel rozhodl čipovat, není zproštěn povinnosti zažádat ve věku štěňat 3-4 týdny o tzv. tetovací čísla na Plemenné knize. Přidělená čísla jsou totiž pro štěňátka zároveň čísly zápisovými.

Po provedeném čipování dostane chovatel od veterináře sadu samolepících štítků mikročipů s číselným kódem. Nesloupané (!) štítky přiloží chovatel (nejlépe v opatrně přicvaknuté obálce) k Přihlášce k zápisu vrhu, protože budou na Plemenné knize nalepeny přímo na rodokmeny jednotlivých štěňat a také zaznamenány do PC. Veterinář zároveň potvrdí tato čísla buď přímo na žádanku o tetovací čísla nebo odevzdá chovateli protokol o čipování, tak aby ze záznamu bylo jasné, které zvíře obdrželo který čip.


Související články:

Publikováno 23.2.2008. 2002, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.