Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Chovatelství psů > Odchov štěňat

Chceme miminko

Magdalena Hodálová (spicove@centrum.cz)

Dříve nebo později po pořízení fenky chce od ní většina majitelů miminko. Samozřejmě máme na mysli psí miminko, či spíše miminka. Jak postupovat v případě, že se rozhodnete odchovat štěňátka a stát se tak z pouhého majitele úspěšným chovatelem? Stručně napovědět vám může například Chovatelské desatero.

Naše štěňata
Naše štěňata

V první řadě je nezbytné fenku uchovnit. To se děje na bonitaci, kterou několikrát do roka pořádá klub chovatelů příslušného plemene. U špiců se uchovňuje po 12. měsíci věku (trpasličí, malí a střední špicové) nebo po 15. měsíci (velcí a vlčí špicové). Bonitace se není třeba bát, vaši fenku čeká prohlídka chrupu, kostry, srsti, povahy a neoficiálně také čéšek. Po bonitaci bude rodokmen vaší fenky zaslán k přeregistraci na Plemennou knihu a poté vrácen. Bonitace se týká samozřejmě i pejska.

Pokud chcete psí miminka odchovat pod svým jménem, budete potřebovat tzv. chovnou stanici. O registraci chovné stanice (resp. chráněného názvu chovné stanice) si můžete zažádat kdykoliv, měli byste ale vědět, že vyřízení této registrace obvykle trvá kolem 3 měsíců.

Pokud už máte vlastní chovnou stanici nebo jste se dohodli s jiným chovatelem, že miminka odchováte na něj (i tato možnost je přípustná, lze ji však provést pouze u jednoho vrhu), je načase vybrat si vhodného krycího pejska. I když vám to možná bude připadat zbytečné, je vhodné vybrat kandidátů více. Je dobré mít v záloze alespoň jednoho náhradníka, který by za nemohoucího kolegu zaskočil. Důvodů problémů při krytí může být mnoho, ať už jde o zdravotní potíže, věk nebo pouhou nezkušenost. Protože vaše fenka nehárá tak často, můžete se tím vyhnout zbytečnému čekání na další příležitost. Krycího pejska si můžete vybrat sami anebo s pomocí poradce chovu. Pro každé krytí budete potřebovat krycí list, jehož vystavení trvá maximálně 2 měsíce.

Krytí
Krytí

1. část krycího listu pošle majitel krycího psa poradci chovu do týdne po nakrytí. 2. část krycího listu a Hlášení vrhu pošlete poradci chovu vy do týdne po narození štěňat. Ve věku 3 týdnů pak zašlete na Plemennou knihu Žádanku o tetovací čísla. Po jejich přidělení vás čeká čipování nebo tetování u veterinárního lékaře, jenž žádanku potvrdí, a to do 6 týdnů věku štěňat. Potvrzenou žádanku a Přihlášku k zápisu štěňat pošlete do 9 týdnů věku štěňat poradci chovu, který vše zašle na Plemennou knihu a vy už se jen můžete těšit na rodokmeny pro vámi odchovaná psí miminka.

Při prodeji štěňátek nezapomeňte na právnicky dobře ošetřenou kupní smlouvu (Kupní smlouva pes/fena - vzor č.1, Kupní smlouva pes/fena - vzor č.2), je důležitá pro vás i budoucího majitele vašeho psího miminka.

Publikováno 7.3.2008. 2008, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.