Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Média > Slavní majitelé

Fern Andra

Německá herečka (1893-1974)

Vernal Andrews (v Německu baronesa Fern Andra), filmová hvězda a světová celebrita nazývaná také „německá Mary Pickfordová“, se narodila roku 1893 ve městě Watseka (hrabství Iroquois v Anglii) Williamu a Sarah Emily Andrewsovým. Vernal vyrůstala v Iroquois se svým bratrem Fredem a svoji kariéru začala ve Stephens Opera House. O jejích začátcích v tehdejším - dá-li se říci - showbussinesu není však známo příliš mnoho, snad jen že začínala ve varieté a její vystoupení zahrnovalo i chůzi po provaze.

Fern Andra
Fern Andra

Její nevlastní otec Frank St. Clair byl pravděpodobně také hercem a zároveň agentem, který měl co do činění s jejím startem. Ale podrobnosti o raných začátcích jeho nevlastní dcery a hlavně o jejím mládí nejsou příliš jasné. Autobiografie, kterou Vernal napsala, a také její prohlášení v tisku jsou tak fantastická a nepředstavitelná, skoro jako nějaká romantická novela. Jen díky pilnému pátrání a také štěstí se podařilo historikům vystopovat její pravé rodiče; Fern totiž v pozdravech své rodině, které posílala z celého světa, zakrývala dobře a rafinovaně své stopy. Jeden článek o jejím životě má kupříkladu za to, že její matka byla známou operní hvězdou. Přitom Sarah nikdy na jevišti nestála a byla spíše garderobiérkou a švadlenou své mladé dcery. A takových mystifikací je v jejím životě víc.

V roce 1905 se Fern objevila v Globe Theater v Chicagu. O čtyři roky později už cestovala s Americkou a Kanadskou divadelní společností a hrála i před prezidentem Spojených Států. V roce 1913 pro změnu zářila v londýnské populární revui. Z Londýna odjela hrát divadlo do Berlína a byla právě při tom, když vypukla první světová válka. Zde jí byl nabídnut kontrakt německou filmovou společností Gaumont Corporation. Hned první film byl velkým úspěchem, ale Fern se dostala do problémů s německou vládou - byla obžalována ze špionáže pro Anglii, Francii a také pro Američany. Díky intervenci barona Fredricha von Weichs, synovce rakouské císařovny Zity, byla naštěstí z těchto dost závažných potíží vytažena. Později se s baronem vzali, ale manžel byl zabit ještě předtím než válka skončila.

Poté co byla očištěna od podezření ze špionáže, pokračovala v natáčení filmů, ale protože podlehla lichocení německé vlády, jednalo se ve velké většině o i filmy propagandistické. Nicméně úspěšné. Ve své hvězdné kariéře Fern pokračovala i po skončení války a získala si srdce Evropanů, kteří ji nazývali „Nejkrásnější dívka Evropy“. V roce 1923 si vzala Kurta Prenzela, německého boxera, šampiona střední váhy, ale brzy se s ním rozvedla. Ve své filmové kariéře v Německu pokračovala do roku 1927, kdy odjela pracovat do Hollywoodu. V roce 1933 si vzala herce Iana Keitha. Toto manželství bylo rovněž krátké a skončilo rozvodem, poté se Fern vrátila do Německa.

Fern Andra
Fern Andra

Jak se schylovalo k druhé světové válce, Fern znovu napadla německá vláda a znovu létaly vzduchem pomluvy o špionáži. Tentokrát se zmocnil této senzace americký tisk a Fern byla hanobena a ponižována ve všech amerických novinách. Nejvíc těchto zvěstí bylo krmeno faktem, nebo spíš spekulací, že Fern prováděla jakýsi druh „provazochodectví“ (tak to nazýval právě tisk) s Goebbelsem, ministrem propagandy a jedním z Hitlerových lokajů. Přitom ho zřejmě ani příliš neznala, ale pro noviny to bylo chutné sousto; podobně jako později stejná story s Lídou Baarovou propíraná u nás a v německém tisku. Nakonec Fern německou filmovou společnost opustila a vrátila se zpět do Ameriky, kde pracovala pro americkou vládu a odkud do Německa vysílala rozhlasové zprávy (samozřejmě v němčině) a tak působila proti Hitlerově nacistické propagandě. Nakonec odjela do Connecticutu, kde potkala a vzala si svého posledního manžela, generála Samuela Edge Dockrella, dramatika a producenta. Baronesa Fern Andra, vlastně Vernal Andrews, zemřela v Jižní Karolíně v roce 1974.

Z jejích fotografií je evidentní, že byla krásná. S přihlédnutím k dobovým informacím byla také v mládí předčasně vyspělá, flirtující...; můžete použít jakékoliv slovo, ale sexappeal vše pravděpodobně vystihne nejlépe. Také je známo, že se ve svém mládí vydávala za starší a že její věk i později kolísal podle toho, jak se jí to zrovna hodilo. Byla velmi často fotografována a to nejen s šarmantními herci, ale také se svým oblíbeným černým špicem, kterého měla právě v době svého pobytu v Německu.

Publikováno 7.11.2003. 2003, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.