Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Média > Slavní majitelé

Modern Talking

Německá hudební skupina (80. léta 20. stol.)

Dvojici Modern Talking tvořili Dieter Bohlen (*1954 nedaleko Oldenburgu) a Thomas Anders (*1963 u Koblenze, vlastním jménem Bernd Weidung). Narodili se a dodnes žijí v Německu, ale jejich písně jsou (kromě několika prvních) pouze v angličtině. Právě to jim otevřelo cestu k úspěchu po celé kontinentální Evropě.

Modern Talking
Modern Talking

Jejich písně jsou sice poměrně jednoduché a ultrakomerční, texty i hudba se dost opakují, ale přesto (nebo právě proto) mají mnoho příznivců. Jejich hudba je melancholická, pohodová - zkrátka se to dobře poslouchá a posluchače to nutí, aby zpíval také. Mnozí kritici by se patrně divili, že oba členové skupiny mají univerzitní vzdělání. Dieter Bohlen v 11 letech podlehl beatlemánii, naučil se hrát na kytaru a piano a brzy skložil svou první píseň. Na gymnáziu byl popisován jako inteligentní, ale velmi sebevědomý a neústupný mladík. Experimentoval i s drogami, ale pak dostal rozum a soustředil se na studium. Bez problémů vystudoval podnikovou ekonomiku. Po škole pracoval jako skladatel a hudební producent v Hamburgu. Thomas začal zpívat v církevním sboru jako sedmiletý. Studia na vysoké škole (germanistika a hudba) ale nedokončil - kariéra zpěváka byla zajímavější.

Dieter se s Thomasem setkal v roce 1983 v nahrávácí společnosti Hansa. Dieter potřeboval pro své skladby zajímavý hlas a ten Thomas měl. Navrhl Thomasovi, že by mohli založit duo, které nazvou Modern Talking. Thomas souhlasil a tak v roce 1984 vznikla skupina, jejíž kariéra se dělí na několik etap. V první etapě 1984-1987 (jejich neslavnější) vznikly jejich největší hity. Nahrávají první album The 1st album. Zájem o něj byl nevelký - až do Thomasovy autonehody. Poté se píseň You're My Heart You're My Soul dostává do na první místo hitparád a to v 9 evropských zemích. Podobný úspěch zaznamenaly i další písně You Can Win If You Want nebo Cherri Cherri Lady (tato píseň byla napsána pro Thomasova pejska). Thomas a jeho dnes už bývalá žena Nora jsou známí svojí velkou láskou ke zvířatům a hlavně k pejskům. Ve dnech jejich největší slávy se objevují fotky Thomase s jejich jorkširským teriérem Mickem. Postupem času měli pejsků daleko více, mimo jiné i špice.

Modern Talking
Modern Talking

Dieter a Thomas byli však povahově každý jiný a velkou úlohu zde hrál i věkový rozdíl, takže konec skupiny na sebe nedal dlouho čekat. Hádky mezi workoholikem Dieterem a povalečem Thomasem se stávaly běžnými. Další konflikty vyvolávala Thomasova panovačná manželka Nora, která měla neustále dojem, že Dieter má na Thomase negativní vliv. Problémy začaly svatbou Thomase a Nory v červenci 1985. Dieter byl pozván jako svědek, ale nemohl přijet - v ten samý den se dozvěděl, že jeho otec leží v nemocnici po srdečním selhání. Od té doby Nora Dietera silně nenáviděla. Později místo Thomase mluvila na tiskových konferencí a chtěla dokonce s ním zpívat na koncertech a stát se třetím členem skupiny. Thomas s Norou si v té době žije jako karikatura na hudební hvězdu - drahá auta, luxusní vily, rozhazování peněz ve velkém... Když slíbí, že přijde do televize, obvykle tam nedorazí. Dieter je znechucen a Thomase kritizuje. Dostáváme se na konec roku 1986. Po jedné zvlášť dramatické Nořině scéně bylo jasné, že bude konec.

Modern Talking měli smlouvu na 6 alb, a tak Dieter rychle složil další 3 alba plná slaďáků nižší kvality, než na jakou byli posluchači zvyklí. K rozpadu došlo v listopadu 1987. Dieter se pustil na sólovou dráhu se svojí skupinou Blue System a je třeba podotknout, že i úspěšnou. S Thomasem to bylo jinak. Odjel s Norou do USA a pokoušel se o sólovou dráhu, ale úspěšný v ní moc nebyl, i když jeho alba jsou velice vydařená. Lidé ho ale nebyli schopni přijmout jinak než jako zpěváka MT. Po dvou letech se vrací do Německa, ale sám, Nora zůstává v USA.

Thomas Anders
Thomas Anders

Dieterův zprvu šťastný vztah s módní návrhářkou Erikou (znali se od roku 1973, manželé od 1983, měli 3 děti) se nečekaně rozpadl v dubnu 1990, kdy Dieter potkal na diskotéce Nadju (súdánského původu), která později zpívala v jeho skupině. Později se s ní rozešel, vzal si Miss Německa Veronu Feldbusch, se kterou se však po roce rozvedl a vrátil se k Nadjě. Dnes střídá milenky poměrně často a spolu s častými autonehodami (údajně zrušil už desítky aut) zajišťuje přísun informací pro německý bulvární tisk.

Všichni si už mysleli, že o Modern Talking nikdy neuslyší. V roce 1994 se ale Thomas s Dietrem udobřují. Thomas dává věci s Dieterem do pořádku a říká, že kdyby nebylo Nory, že by se Modern Talking nerozpadl. V roce 1998 nastává comeback skupiny, která ovlivnila osmdesátá léta. MT vydali dalších 6 alb, která byla velmi úspěšná. Thomas se rozvedl s Norou a vzal si svoji velkou lásku Claudii. V červnu 2002 se jim narodil syn Alexander Mick Weidung. Tento rok vydali MT svoje absolutně poslední album Universe a přátelsky se rozešli - tvrdí, že už navždy (ale kdo ví?). Thomas plánuje sólovou dráhu a Dieter má velký TV pořad o hledání nových talentů.

Publikováno 1.10.2003. 2003, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.