Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Vaše příběhy

Psí nadělení

Iveta Kašparová (kaveta@seznam.cz) http://www.kaveta.unas.cz/

Již více než 12 let odchováváme v naší chovatelské stanici Kaveta Bohemia štěňátka malých oranžových špiců. Když si člověk myslí, že by ho nemělo již nic překvapit, tak ouha, překvapí.

Gábina a štěňátka

Naše Gábina se už pěkně kulatila, bříško měla jako malý míč, dle mého odhadu tak tři štěňátka. Tatínka jsme vybrali moc pěkného s tituly Interchampion a Český šampion. Termín porodu se blížil. Ráno nic netušící jsem odcházela do práce a jelikož pracuji nedaleko, tak vždy za poledne jsem jezdila kontrolovat, zda se štěňátka nechystají na svět. V úterý 3. prosince tomu bylo zrovna tak. Již když jsem v poledne vešla do domu, bylo ticho, žádné ťapání tlapiček. Když jsem vešla do kuchyně, kde Gábina měla svůj pelíšek, přivítalo mě tiché kníkání a mlaskání štěňátek a ustaraný ale hrdý pohled naší Gabči. U cecíků se tísnilo pět malých desetidekových "slepých myšek". Naše statečná Gábi je porodila úplně sama, štěňátka vybalila z obalů, překousala pupeční šňůru, štěňátka osušila a všechno po porodu "uklidila". Zůstala jsem stát v úžasu a slzy se mi hrnuly do očí.

Narodili se nám čtyři psí kluci a jedna psí holčička. Pojmenovali jsme je: Jonášek, Jožánek, Julián, Jurášek a holčičku Johanka. Jelikož "pětištěňátkový vrh" je na fenku malého špice opravdu příliš mnoho (obvykle bývají 2-3 štěňata), čekalo nás mimo velkých radostí také dost starostí. Když bylo štěňátkům 10 dní, tak jsem je začala přikrmovat, nejdříve z lahvičky pili mléko pro štěňata, pak od dvou týdnů, když otevřeli oči, tak začali lízat tvaroh z misky, syrové škrábané maso atd... No řeknu Vám, zapatlaní jsme byli všichni. Protože chodím do práce, tak jsem si musela vzít "mateřskou dovolenou".

Čas běžel, štěňátka rostla, užili jsme si s nimi spoustu legrace a štěněcích her. V současné době jsme již "bezdětní", štěňátka jsou již u svých nových pánečků a dostáváme zprávy jak se mají a jak rostou. A my relaxujeme a těšíme se na další, ale až za rok. Jak miminka vypadala se podívejte v našem inzerátu.

Publikováno 16.2.2004. 2004, uveřejněno se souhlasem autorky.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.