Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Vaše příběhy > Návštěvy

Na návštěvě u... - seriál

Jan Šimeček (photojs@seznam.cz)

Přehled dílů seriálu

Na návštěvě u... Liány Slivkové
Není snad banálnějšího způsobu seznámení, než je setkání ve vlaku. Psal se rok 1979 a vlak mířil do Plzně. Nepřehlédnutelná skupinka cestujících nastupovala se psy různých plemen. Dnes již těžko objektivně posoudím, zda moji pozornost upoutal spíš mohutný ruský chrt – barzoj, či mladičká slečna, která s ním cestovala. Co vše bylo tehdy předmětem rozhovoru si už přesně nevzpomínám, ale je všeobecně známo, že majitelé psů nachází společnou řeč velice snadno. A takový dialog může trvat, byť s přestávkami, velice dlouho. Dost možná, že jsme si tehdy na nádraží řekli, že „příště si to dopovíme...“
Na návštěvě u... Lenky Fairaislové
K dnešnímu povídání jsem v adresáři vybral Lenku Fairaislovou, za svobodna Vančurovou. Chovatelku jezevčíků, autorku dvou odborných publikací o tomto plemeni a také pisatelku dopisů, později e-mailů, které byly vždy svým způsobem zvláštní. Plné velmi specifického humoru, sarkasmu a ironie. Vše v laskavém a nikdy zlém balení. Na tyto dopisy jsem se pokaždé nesmírně těšil. Později jsem zjistil, že tahle mocná dávka psacího nadání bude patrně dědictvím. Mezi její předky totiž patří spisovatelé Vladislav Vančura a také Antonín Vančura, který přijal jméno Jiří Mahen.
Jeruzalém - život se psem
Na internetu jsem se setkal s informací, možná fámou, hovořící o tom, že v Izraeli se dobře prodávají malá plemena psů (např. čivavy), která si berou cestující v tašce do autobusů. Sebevražedný atentátník se prý v blízkosti "nečistého" tvora neodpálí, protože nečistá duše psa by komplikovala cestu atentátníkovy duše do nebes. Náš diplomat, který působil v Ramalláhu, mi tuto informaci nepotvrdil. Ale také jednoznačně nevyloučil. Může mít tato informace nějaký reálný základ?
Na návštěvě u... Zuzany Daušové
Dospívající dívky často sní o tom, že láska ke zvířatům se promítne do jejich budoucí profese. Tyto sny bývají zatíženy mnoha romantickými představami. Realita bývá těmto snům nakonec velmi vzdálena. Povolání, kde se dnes pracuje se zvířaty, rychle ubývá. Většinou jde o náročnou, mnohdy velmi tvrdou a nepříliš dobře odměňovanou práci.
Na návštěvě u... Mgr. Davida Šlajse
Malíř a scénograf David Šlajs vystavuje své obrazy od roku 1999. Jeho díla viděli diváci v Praze, Buckinghamu, Plzni, Pecsi i Bělehradu. Byl iniciátorem i účastníkem výstavních projektů Czech.arny v bývalé nádražní budově Plzeň-Jižní předměstí a workshopů Meeting point tamtéž. V roce 2006 byl hlavním výtvarníkem divadelní přehlídky Noci v mauzoleu v pražském Památníku na Vítkově. Vedle Davida Šlajse je členem domácnosti další "spolupachatel" skandálního divadelního festivalu režisér Jakub Čermák a také jejich fenka Fanny.V době mé návštěvy byl pan režisér v zahraničí a tak jsem se vyptával pana malíře.
Na návštěvě u... Dagmar Polákové
Rok 1977. Můj první pes, štěně jezevčíka poznávající svět v pražských Riegerových sadech. Oba potkáváme své nové budoucí přátele a kamarády. Jezevčík prodělává seznamovací rituál s dvěma špringeršpaněly a já se dávám do řeči s jejich majitelkou. Ta mi prozradí, že jsem si opatřil plemeno lovecké, štěně se jí líbí a doporučí zkusit nějakou psí výstavu. O existenci psích výstav do té doby nemám tušení... Tak jsem tedy poznal Dagmar Polákovou, chovatelku, rozhodčí, vedoucí plemenné knihy a jednu z nejvýraznějších postav naší kynologie.
Na návštěvě u... Ing. Dany Chourové
Zvoním u dveří bytu ve vinohradském činžovním domě. Pod jmenovkou vidím obrázek erdelteriéra, avšak žádný štěkot se neozývá. Naposledy se zde rozléhalo štěkání v roce 1984. Přesto mi přichází otevřít dáma, která celým srdcem miluje psy a erdelteriéry především. Toto plemeno ji provází po celý život a zůstává mu věrná. S ing. Danou Chourovou jsme si povídali zdaleka nejen o psech.
Na návštěvě u... Ireny Wildtové
Cestou k paní Wildtové mě napadaly různé zvědavé otázky. Tramvaj, jedoucí pražským Podolím, najednou ohlásila stanici "Kublov". Byl jsem na místě. Na vizitce, kterou jsem držel v ruce stálo: Trpasličí a králičí jezevčíci, černí dlouhosrstí s pálením. Chovatelská stanice "Kublov". V duchu jsem si slíbil, že se nesmím zapomenout zeptat, co to slovo vlastně znamená...
Na návštěvě u... Mgr. Jany Šipkové
Šedivá, hrozivá a nevzhledná hradba paneláků, protkaná lesem obřích bilboardů. Jednotvárnou hloupost reklam na čas vystřídají jen prázdné tváře politiků. Je tady toto ten nešťastný běžný svět? Lze se odtud vykoupit pouze penězi? Dají se zde prožívat pocity štěstí? Ještě v plechové kleci výtahu, která mne unáší kamsi do 8. patra paneláku o tom silně pochybuji. Otevírají se dveře a jakýmsi zázrakem se ocitám ve světě, který není běžný ani trochu. Vítá mne rodina Šipkových.
Na návštěvě u... Ing. Jiřího Zíky
"Jestliže se někomu ztratí pes, chraň pánbůh na toho psa střílet!" Také je vám tato věta tak sympatická? Řekl mi ji člověk v lesnickém stejnokroji. Bývalý vedoucí polesí, tedy myslivec z povolání. Není to málo, pokud má někdo pověst ryzího a slušného člověka. Takový Ing. Jiří Zíka je.
Na návštěvě u... MVDr. Marie Brožové
Pokud jezdíte do zahraničí často, stává se shánění razítek jakýmsi pravidelným rituálem. Několikrát jsem přemýšlel o smyslu toho všeho, ale vždy jsem se ostýchal zeptat. Většinou také nebyl na dotaz dostatek času. Až jsem na jedné výpravě za razítky uviděl za psacím stolem velmi povědomou a usměvavou tvář. Naštěstí jsem nemusel dlouze přemýšlet, odkud že tuto dámu znám. Kancelář totiž střežil pár dobrmanů. Ano, kulatá razítka dnes vydávala MVDr. Marie Brožová.
Na návštěvě u... Marie Maruškové
"Dobrý přítel". Základní povahová vlastnost psích kamarádů a shodou okolností i název chovatelské stanice paní Marie Maruškové. Rozhodčí exteriéru, hlavní poradce chovu pro špice. A také trochu i spisovatelka. Sedíme na zahradě útulného domku nad právě dokončenou publikací, která je věnovaná špicům. Vlčím, německým, pomeranianům a keeshondům.
Na návštěvě u... Melity Šťastné
Dva týdny po ničivé povodni se vydávám na další návštěvu. Tentokrát k paní Melitě Šťastné. Cesta k této chovatelce se nečekaně zkomplikovala a tak jsem plánovanou návštěvu musel odložit až do chvíle, kdy se silničářům podařilo provizorně otevřít Strakonickou výpadovku. Mám totiž namířeno do Davle.
Na návštěvě u... Mileny a Denisy Matlových
Nedávno mi telefonovala produkční z jisté komerční televizní stanice. Budou prý natáčet další díl pořadu o zvířátkách, tentokrát s podtitulem "zvířata a umění". Doma jsem byl manželkou Markétou ubezpečen, že během natáčení hodinového pořadu nelze stihnout pudla ostříhat a učesat. Budeme prý muset sehnat dva k nerozeznání podobné psy. Jednoho zarostlejšího a druhého již upraveného. A potom také ochotné duše, které nám ta zvířátka na natáčení zapůjčí. Výběr chovatelů se nám velmi rychle zúžil a vykřikli jsme téměř současně: Milena a Denisa Matlovi!
Na návštěvě u... PhDr. Vladimíra Mojžíše
Kruh, kde posuzuje PhDr. Mojžíš, najdete spolehlivě podle počtu diváků. Rozhodčí je totiž zaujme nejen zdůvodněním svých posudků, ale hluchá místa, kdy se vyplňují potřebné dokumenty, prokládá vyprávěním. Historky to bývají velmi veselé a spolehlivě rozbíjejí výstavní napětí a případné nesváry. Měl jsem to potěšení vyslechnout vyprávění PhDr Mojžíše, které ale u kruhu asi neuslyšíte.
Na návštěvě u... Zuzany Honzové
Již mnoho let vím, že na návštěvu k chovatelům puntíkatých dalmatinů není vhodné černé oblečení. Riskantním krokem je také jízda automobilem, kterým jsou pravidelně převáženi tito psi. V černých kalhotách a triku (nepoučitelný) zvoním u dveří činžovního domu v Praze-Libni. Přichází otevřít paní Zuzana Honzová.
Na návštěvě u... Zuzany Peterové
Starobylý činžovní dům na pražských Vinohradech, páté patro, přirozeně bez výtahu. V mezipatrech popadám dech a na chvíli si představuji, že jsem sčítací komisař a v duchu vyplňuji kolonky dotazníku: Paní domu PhDr. Zuzana Peterová, elegantní, přívětivá novinářka a spisovatelka. Manžel Václav je varhaník. Páté patro, hra na dotazník končí. Zvoním u secesních dveří a otevírá usměvavá paní Zuzana doprovázena radostným funěním Lili a její dcerky Šušni.
Na návštěvě u... Evelyn Kubské
Povídáme si v nevelkém panelákovém bytě v Praze-Horních Měcholupech a vzpomínky z doby před sedmdesáti lety mi vypráví paní Evelyn Kubská. Z křesla našemu rozhovoru bedlivě naslouchá černý královský pudl zvaný Dio. Nádherný, vznešený. Zcela jistě si uvědomuje, že splnil podmínky ke získání titulu interšampióna a dává to důstojně najevo.
Na návštěvě u... sester Březinových
Pražský Karlín. Místo, kde jsou na první pohled stále patrné stopy loňské ničivé povodně. Zaprášená čtvrť, kterou opěvoval Ivan Hlas i Vlasta Třešňák. Vystupuji v Křižíkově ulici. Přecházím ulici a vcházím do jednoho z karlínských činžovních domů. Tísnivý pocit ze mne padá a přijímám pozvání do malého a útulného bytu, kde se svými jezevčíky bydlí sestry Březinovy.
Na návštěvě u... MVDr. Lubomíra Palkoviče
"Ano, jezevčík je společenské plemeno." Takto zněla odpověď zkušeného veterinárního lékaře a chovatele jezevčíků na moji provokativní otázku. Samozřejmě oba dobře víme, že jezevčík je řazen mezi plemena lovecká a vyznačuje se silnými loveckými pudy. MVDr. Palkovič však nemá jezevčíky odjakživa.
Na návštěvě u... Daniely Chrtkové
Daniela Chrtková je absolventka Hollarovy výtvarné školy (1963). Pracovala jako grafička a propagační návrhářka. Dnes žije se svým manželem v rodinném domku nedaleko Prahy obklopena světem svých obrazů i rostlinek. Do jejího světa ale patří i několik psích duší. Především bílá fenka čínského chocholatého psa.
Na návštěvě u... Věry Sosnové
Tabriz a Bandita se stali základem chovu stanice "Farnáh". Jak mi Věra Sosnová prozradila, toto slovo znamená v perštině "dar bohů perským panovníkům". Mnozí z nás si určitě vzpomenou, že existovalo nařízení, podle kterého nesměl název chovatelské stanice obsahovat cizí slovo. Věra Sosnová si musela vymyslet báchorku o tom, že se bude vdávat za pana Náhlovského, který má farmu a složením slov "Farma - Náhlovský" vznikne "Farnáh", čímž chce svému nastávajícímu udělat radost.
Na návštěvě u... Gabriely Noskové
Nepříliš často se dá zaslechnout věta: "Jsem šťastná, v životě mi nic nechybí..." Gabriele Noskové její tvrzení věřím. Jak takové štěstí vypadá? Sedíme v bytě u manželů Noskových, obklopeni zvířátky a báječnou pohodou.
Na návštěvě u... manželů Maťhových
Nevelký panelový byt jistého pražského sídliště obývají manželé Zdena a Karel Maťhovi. Spolu s nimi německý boxer, bordeauxská doga a komunita šesti čivav. Opeřence v době návštěvy zastupoval nádherně zbarvený papoušek amazoňan a volně poletující korela. K živému inventáři patří ještě kočka Scarlett a při odkládání kabátu v předsíni si mě zvědavě prohlížela želva, která opustila své kamarádky v teráriu a vydala se napříč bytem.
Na návštěvě u... Evy Markové
Při procházce parkem, nebo na výstavě psů, v obou případech paní Evu Markovou určitě nepřehlédnete. Elegantní dáma s pěti královskými bílými pudly se dá jen těžko minout bez povšimnutí. Naše setkání se odehrálo během memoriálu Jaroslava Kamenického, kde jsem s velkým nadšením fotografoval pudly všech barev i velikosti.
Na návštěvě u... Kateřiny Čekanové
Nedávno jsem byl na návštěvě u přátel. Jsou to lidé, jak se stalo zvykem říkat, dříve narození. Mnoho let jsme venčili své psy ve stejném parku a tak jsme vzpomínali na společné známé tváře a jejich pejsky. Připomenul jsem nepřehlédnutelnou dámu se smečkou skotských teriérů u nohou. Prozradil jsem, ze se jedná o paní Čekanovou a že pokud vím, tak má její jméno cosi společného s klobouky.
Na návštěvě u... Jiřího Pospíšila
Není mnoho chovatelských stanic, které by měly tak dlouhou tradici a staly se pojmem. Tato s krásným poetickým názvem Modrý květ k nim určitě patří. Většině čtenářů se asi nejspíš vybaví afgánští chrti, avšak rodinný domek manželů Pospíšilových skrývá překvapení v podobě několika dalších zajímavých plemen psů.
Na návštěvě u... Romany Dyntrové
Na cestě z výstavy začaly Romana s Martinou přemýšlet, že by bylo dobré si pořídit nějaké nové a zajímavé plemeno, ale hlavně malého pejska na mazlení. Vzniknul tedy nápad založit chov American Hairless Terrierů v České republice. Cesta od nápadu k realizaci byla poměrně komplikovaná. O tom všem, co bylo třeba učinit a překonat, mi vyprávěla právě Romana Dyntrová.
Na návštěvě u... Iriny Klosové
Základní lidskou potřebou většiny z nás je potřeba lásky. Pocit, že máme někoho nebo něco rádi. Proto se obklopujeme lidmi, zvířaty či věcmi. Paní Irina má ráda děti a psy. Jak sama říká, obojího má hodně. Vychovala čtyři děti. Její rodinu vždy doprovázela smečka psů, mívala jich prý i sedm.
Na návštěvě u... Jaroslavy Doležalové
Nedávno bylo možné si v denním tisku přečíst kategorické zpochybnění vhodnosti psů - naháčů pro alergika. Krátká strohá informace v jednom z nejčtenějších deníků vyvolala polemiku, spoustu otázek a svým zjednodušením přinejmenším zkazila náladu mnoha majitelům psů - naháčů. Osobní zkušenost s alergií a astmatem má jihlavská chovatelka peruánských naháčů paní Jaroslava Doležalová.
Na návštěvě v... gynekologické poradně
"Přijď se večer podívat, máme tady každý týden gynekologickou poradnu," řekl mi MVDr. Lubomír Palkovič poté, co jsem mu vyprávěl nepříjemnou zkušenost s graviditou své fenky. Stalo se to sice před sedmnácti lety, ale dodnes mám divný pocit, zda jsem něco nezanedbal.
Na návštěvě u... Jaroslava Hutky
Zpěváka Jaroslava Hutku jsem si oblíbil v dobách, kdy každý zdravě myslící mladý muž nosil dlouhé vlasy a toužil po modré knížce. Byla to doba, které se dnes říká "normalizace". Doba temná, ponurá a ke všemu značně nenormální.
Na návštěvě u... Martiny Katzerové
Tentokrát jsem při pohledu do čekárny nevěřil vlastním očím. Seděla tam velmi elegantní dáma a na klíně měla prase. Přesněji řečeno prasátko. Jak jsem se později od paní Martiny Katzerové dozvěděl, jde o prasátko Göttingenské zakrslé.
Na návštěvě u... Ivany Růžičkové
V televizi vidím jednu z nejrušnějších ulic pražských Holešovic a hlasatel oznamuje dopravu na stupni číslo 5... což je prakticky každý všední den. A každý všední den si připomenu a v duchu pozdravím rodinu paní Ivany Růžičkové. Kamera totiž zabírá nejen dopravní šílenství, ale i domovní blok, kde tato rodina žije se svými psy - naháči. No a s trochou veselé nadsázky se dá říci, že chov peruánských naháčů u Růžičkových je momentálně také na stupni číslo 5...
Na návštěvě u... Jana Šibíka
Jan Šibík podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu i krvavý zánik Ceauceskova režimu v Rumunsku. Byl svědkem masakrů v Sieře Leone a Libérii, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii i Turecku, exodus iráckých Kurdů do Íránu. Zaznamenal války v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, v gruzínské Abcházii, Čečensku, ázerbájdžánském Náhorním Karabachu, Jihoafrické republice a Iráku. Genocidu ve Rwandě, uprchlické tábory v Tanzanii, Súdánu, Haiti, Angole a Somálsku. Opakovaně pracoval také na Kubě.
Na návštěvě u... Mgr. Aleny Sedlačíkové
V duchu jsem si chystal pár otázek a tu první, co mne napadla, jsem pokládat ani nemusel - otevřely se dveře a chodbou totiž zaznělo sympaticky znělé moravské: "Já su Sedlačíková, pojďte dál..." Malí jezevčíci byli skutečně nádherní a ke všemu velmi ochotně při fotografování spolupracovali...
Na návštěvě u... Michala Hudčeka
Michala Hudčeka jsem potkal na akci občanského sdružení Helppes, kde se klientům slavnostně předávali asistenční psi. Zpěvák a hudebník, finalista soutěže Superstar. Navíc také majitel temperamentního výmarského ohaře. Zaujal mě svým zpěvem a také nesmírně příjemným a neokázalým vystupováním. Pozvání jsem tedy přijal s radostí a potěšením.
Na návštěvě u... Lenky Zitové
Pohled na zahradu rodinného domku rodiny Zitových mě velmi potěšil. Basseti v kvalitě, o které jsme začátkem osmdesátých let mohli pouze snít. Samozřejmě, basset je pes nesmírně fotogenický, hojně užívaný v reklamě. Říkává se, že má pohled znalce vína. Přebytek kůže dodává těmto psům výraz permanentního smutku. Ve skutečnosti jde o velice temperamentní psy sportovního ducha a mimořádných loveckých vloh. Nejen o tom jsem si mohl popovídat s paní Lenkou.

Publikováno 25.7.2002, poslední změna 30.1.2012. 2002, www.spicove.cz

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.