Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Výstavy > Reportáže

Crufts 2007

Magdalena Hodálová (spicove@centrum.cz)

Letošní Cruftovy výstavy se opět mohli zúčastnit nejen psi z britských ostrovů, ale i z kontinentu a opět této příležitosti využilo pouze nemnoho vystavovatelů. Tou nejlepší a nejjednodušší příležitostí pro účast je přitom "jen" zisk Interšampionátu nebo národníhošampionátu země, s níž má Kennel Club uzavřenou reciproční smlouvu. Druhou možností je získat CACIB na některé kvalifikační výstavě. Loni to byla kromě několika mezinárodních výstav i Světovka v Poznani či Evropa v Helsinkách. Letos je to třeba Evropská výstava v Záhřebu a z těch nám dostupných například dvoudenní srpnová Bratislava či podzimní Tulln a Dortmund (celkově asi dvacítka výstav po celé Evropě).

Pakov's I am Viva - CC, BOB
Pakov's I am Viva - CC, BOB

Z našich psů se takto kvalifikovali (kromě všech Interšampionů či národních šampionů) pejsci Kristiny Vaníčkové, černá Balladka a velcí černí Nero a Aebonie (možná i další, snad mi odpustí jejich opomenutí). Žádný z nich se však Crufts nezúčastnil. Nejnadějnější vyhlídky na účast a na možný úspěch měl bezpochyby Nero, vše však ztroskotalo na faktu, že plemeno velký černý špic není uznáno anglickým Kennel Clubem. Snad příště. Prozatím se můžeme těšit alespoň z toho, že Nero se stal zřejmě historicky prvním velkým černým špicem a zcela jistě prvním českým špicem, jehož fotografie se objevila v prestižních anglických kynologických novinách Our Dogs. Toto číslo je navíc spojeno s výsledky Crufts, což znamená že jde v obrovském nákladu do celého světa - prima reklama pro české psy.

Český špic v anglických novinách
Český špic v anglických novinách

Velcí špicové prozatím bodovat nemohou, střední a malí evropští špicové ovšem mají na Crufts šance obrovské. Svědčí o tom třeba loňský úspěch oranžového střeďáka Nelsona Toby v. Alten Nierstal, který získal v ohromné konkurenci všech barev BOB. A proč vkládám právě do našich psů tolik nadějí? Inu proto, že na rozdíl od ostrovních linií je středoevropská tradice chovu přeci jen o mnoho let delší. Tak jako v Anglii byli po mnoho desetiletí cíleně šlechtěni pomeraniani, kteří se vyvíjeli nezávisle na evropských trpaslících, a proto nyní vypadají tak jak vypadají (dá se říci, že mají náskok několik desetiletí), tak taková, avšak přesně obrácená je situace u malých a středních špiců. Ti se dlouhodobě a cíleně chovali na kontinentě, zatímco v Anglii byli uznáni teprve v relativně nedávné době. Proto i oni vypadají zhusta jako špicové v začátcích chovu u nás a jejich kvalita je zatím velmi různorodá.

Nixtev Fyrefly - 2nd Open class
Nixtev Fyrefly - 2nd Open class

Letošní Crufts se zúčastnilo přes 22 000 psů rozdělených do čtyř výstavních dnů - tedy podobné číslo jako na loňskou Světovou výstavu. Na rozdíl od ní, na niž se sjeli psi skutečně z celého světa, byl mimobritských psů na Crufts jen zlomek - necelý tisíc. Pravděpodobně však bude jen otázkou času, než se zahraniční vystavovatelé osmělí a přivyknou faktu, že na britské ostrovy je již dnes relativně volný přístup. Relativně v tomto případě znamená, že je kromě běžné praxe v EU (europas, čipování, očkování proti vzteklině) potřeba absolvovat ještě krevní test na hladinu protilátek proti vzteklině (totéž platí pro cestování psa např. do Norska) a kvalitní odčervení.

Neradmik D'Artagnan - CC, BOB
Neradmik D'Artagnan - CC, BOB

Ještě zopakuji anglický způsob posuzování - ve třídě, jejichž rozpis je na www.crufts.co.uk, se určuje pořadí prvních pěti (1st, 2nd, 3rd, dále Res a VHC - very highly commended). Jsou-li udělena další místa, následuje HC (higly commended) a C (commended). Další odcházejí bez pořadí. CC (Challenge Certificate - obdoba našeho CAC či CACIB) se udělují jen dva pro celé plemeno; jeden psovi (Best Dog) a jeden feně (Best Bitch), přičemž do soutěže nastupují vítězové všech tříd včetně Puppy (štěňátek). Dále se zde zadává obdoba našeho RCAC (reserve Best Bitch a reserve Best Dog). Mezi oběma držiteli CC (tedy nejlepším psem a fenou v plemeni) se pak rozhoduje o BOB.

A nakonec ještě bleskově zrekapituluji výstavní třídy. Pes může být přihlášen do více tříd najednou, o titul CC smí soutěžit však jen v případě, že nebyl v žádné třídě poražen. Na Crufts soutěží psi v těchto třídách: Minor Puppy (6-9 měsíců), Puppy (6-12 měsíců), Special Puppy (6-14 měsíců), Junior (6-18 měsíců), Yearling (12-24 měsíců), Novice, Undergraduate, Graduate, Post Graduate (pro psy, kteří ještě nezískali CC), Limit a Mid Limit (pro psy, kteří ještě nezískali 3x CC), Open (pro všechny psy nad 6 měsíců a také pro všechny zahraniční Interšampiony či národní šampiony), Good Citizen Dog Scheme (pro psy se složenou zkouškou CGC) a Veteran (nad 7 let). A teď už se vrhněme na špice.

Pomeranianů bylo přihlášeno 153, 36 se jich však nedostavilo. Rozhodčím, který 117 psů posoudil, byl pan Bendelow a kdekdo asi počítal s potvrzením loňského vítězství krémové Světové vítězky, irské fenky Belliver Latest Creation. Ta se však stala "jen" druhou nejlepší fenou (reserve CC). Titul Best Bitch (CC) získala neméně krásná a úspěšná skotská oranžanda Pakov's Iam Viva.

Pakov's I am Viva - CC, BOB
Pakov's I am Viva - CC, BOB

Jak už jsem psala dříve, žádné vítězství není náhodné a jen zřídkakdy přichází znenadání. Tato fena už své kvality prokázala mnohokrát, a to i na Crufts - loni byla vítězkou nejsilněji obsazené Limit Class z 15 fen. CC však tehdy získala jiná fena a reserve CC připadl mimochodem právě Latest Creation (druhá z 11 fen v Open class). Letos skýtala Open class vůbec nevšední podívanou, protože se v ní sešly tři výjimečné feny - první I am Viva, druhá Latest Creation a třetí Toybox Yet Another Creation (loňská 1st Junior Bitch z 10 fen).

Toybox Yet Another Creation - 3rd Open class
Toybox Yet Another Creation - 3rd Open class

Nejlepším psem se stal oranžový Toybox Golden Opportunity. Víte že loni získal Reserve CC za úžasným oranžákem Finch's Ovation for Me? Ten se letos Crufts nezúčastnil - kdo ví, jak by zamíchal pořadím.

Toybox Golden Oppertunity - CC
Toybox Golden Oppertunity - CC

Reserve CC u psů získal Casarows Stardom at Pakov (majitelky vítězné fenky), třetím v silně obsazené Limit class (15 psů) se stal Toybox Fancy Wee Dandy at Dunnichen. V soutěži o BOB nakonec na vítězství dosáhla fenka. Věřte, že o ní ještě uslyšíte. Nejlepším štěnětem se stala Sueacres Whopp's a Daisy.

Toybox Fancy Wee Dandy at Dunnichen - 3rd Limit class
Toybox Fancy Wee Dandy at Dunnichen - 3rd Limit class

Malých špiců bylo přihlášeno 106, dostavilo se 89. Posuzovala paní Beard, která je evidentně zatížená na černou barvu (zkrátka můj člověk). Jednoduchým vysvětlením však může být i to, že právě černí špicové byli mimořádně kvalitní. Posuďte sami. Best Dog a zároveň BOB černý Stonelight Dashing Denzel. Best Bitch Wychlea The Dutchess. Reserve CC pes Kimbacrests Carte Diamond a fena Wychlea Anne Versary (loni získala Reserve CC rovněž, letos soutěžila již ve veteránech).

Wychlea Anne Versary - RCC, 1st Veteran class
Wychlea Anne Versary - RCC, 1st Veteran class

Její sestra Aimy Vooh soutěžila ještě v Open class a tu i přes svůj věk vyhrála.

Wychlea Aimy Vooh - 1st Open class
Wychlea Aimy Vooh - 1st Open class

Za zmínku stojí hnědobílý strakoš, někdejší vítěz Crufts, Chilite Navajo, který i v pokročilém věku patří mezi výstavní matadory. Letos vyhrál veterány mezi sedmi psy.

Chilite Navajo - 2nd Veteran class
Chilite Navajo - 2nd Veteran class

Může nás (a zejména pyšnou chovatelku Radku Kotvaltovou) těšit, že mladý Enzo z Temných nocí, exportovaný do Anglie, skončil jako druhý z šesti v Post Grad Class. Senzační úspěch českého chovu, gratuluji. Best Puppy se stala černá Stonelight Electra. A aby černé nebylo dost, otevřenou třídu z devíti psů vyhrál mimořádně pěkný černý pes Kartmel Legolas.

Terendak Bubble Baileys - 2nd Open class
Terendak Bubble Baileys - 2nd Open class

Střední špicové - 78 přihlášených, 70 předvedených a opět paní rozhodčí Beard. A opět černí psi. Dovolím si tvrdit, že kvalitativně jsou angličtí střední špicové daleko za malými, i když i to je případ od případu. Best dog a BOB černý Galvizach Xrated, reserve CC Spellcast Talk to Me.

Galvizach Xrated - CC, BOB
Galvizach Xrated - CC, BOB

Best bitch černá Pennypot Enchantress with Spilmah, reserve CC Shelayne Christmas Cracker.

Pennypot Enchantress With Spilmah - CC
Pennypot Enchantress With Spilmah - CC

Best Puppy strakatý Galvizach Limited Look in Sandkarah.

Galvizach Limited Look In Sandkarah - Best Puppy
Galvizach Limited Look In Sandkarah - Best Puppy

I ve střeďácích se předvedli zástupci staré dobré Evropy. Nejlépe se umístil Světový vítěz, majestátní černý Snoopy zum Alten Feuerwehrsturm. Z devíti psů v Open class skončil na šestém místě s oceněním HC. Sedmý s oceněním C byl další impozantní evropský pes, loňský BOB z Crufts, skutečně fantastický Nelson Toby. Jejich umístění takříkajíc na chvostě mírně překvapilo. Třídu vyhrál strakatý Galvizach Limited Edition, držitel BOB z Crufts 2004.

Galvizach Limited Edition - 1st Open class
Galvizach Limited Edition - 1st Open class

Zúčastnil se i vítěz Crufts 2005, hnědý Claran Earthworm Jim Under Caolitta. Ten skončil na druhém místě ve veteránech.

Claran Earthworm Jim Under Caolitta - 2nd Veteran class
Claran Earthworm Jim Under Caolitta - 2nd Veteran class

Lady Godiva from Ballowan's Glory, dcera Nelsona, byla třetí v Open class ze šesti fen. Loňská Best bitch, velmi pěkná Runfold China Crisis, skončila letos ve veteránkách na druhém místě z pěti.

Runfold China Crisis at Nixtev - 2nd Veteran class
Runfold China Crisis at Nixtev - 2nd Veteran class

Keeshondy posuzovala paní Brown. 79 přihlášených, 65 posouzených. Best Dog a BOB Neradmik D'Artagnan. Úspěšnou výstavní kariéru tohoto keese předznamenala už jeho první účast na Crufts vroce 2005, kdy jako psí miminko získal nejen Best Puppy, ale již v tomto věku reserve CC. V následujícím roce již získal jako psí mladík CC a BOB a letos tento titul obhájil.

Neradmik D'Artagnan - CC, BOB
Neradmik D'Artagnan - CC, BOB

Best Bitch Gavimir Hubble Bubble (v roce 2005 reserve CC a vítězka Junior class). Ne každý účastník ovšem dosahuje stále lepších a lepších výsledků. Někdy jde naopak křivka úspěšnosti dolů. To se přihodila třeba krásné feně Neradmik Che Sar'a Sar'a - v roce 2003 získala CC, v roce 2004 to bylo prvenství v Open class, byť bez CC či RCC, v roce 2005 opět CC. Po tomto obhájení titulu byl možná ten pravý čas takzvaně odejít na vrcholu. Fenka však soutěžila dál - a v letech 2006 i 2007 skončila už jen třetí v Open class.

Gavimir Hubble Bubble
Gavimir Hubble Bubble

Reserve CC pes Vandaban Van Dyke a fena Foxifayre Soitaire with Valindale. Této fence se naopak vytrvalost vyplatila - 2004 Best Puppy a RCC, 2005 třetí, 2007 už druhá a RCC.

Publikováno 29.3.2007. Článek vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.