Špic v ČR - Spicove.cz

Zde se nacházíte: Výstavy > Reportáže

Neuvěřitelné!

Ing. Irena Kolouchová, PhD. (irena.hanzlikova@vscht.cz)

Tak jsme zase letos vyrazily na výstavu. Tentokrát zůstal manžel doma a doprovod mi dělala maminka. Jeli jsme na jarní Budějovice ve složení Majdalenka Dobrý přítel a její dcera Ariska Hazpo. Arisku jsem poprvé vzala do dorostu, ať se ukáže co umí a co musíme ještě naučit a jestli jí to vůbec bude bavit.

Ariska a Majdalenka

Majda jela jako zkušený harcovník a jako morální podpora pro malou. Sice jsem jí přihlašovala s tím, že by mohla být po štěňatech obrostlá a ještě nevylínalá a mohla by "udělat" poslední CAC na českého šampiona, ale když jsem si na internetu přečetla, že je v kruhu se třemi dalšími fenami, tak jsem to brala hlavně jako zkušenost pro malou.

Den začal hned prvním překvapením, že místo Dr. Stanka posuzovala paní Pavlíková. Byla jsem ráda, pana Stanka neznám "osobně", tedy z posuzování a u paní Pavlíkové vím, že dokáže přehlédnout nezvedené štěně a ne zcela povedené předvedení psa ve třídě dorostu s krásným okomentováním, že je vidět, jak je mladý jedinec plný temperamentu (i když vy byste ho nejraději zašlápli za to jak se zmítá na vodítku a snaží se vás o něj přerazit). Naštěstí se Arik chovala "mravně" a mile mě překvapila, jak hezky capká (nejlépe na infantilní hlas, jakým mluví staré dámy na děti v kočárku). Paní Pavlíková byla tak milá, že někdy čekala až se majitel s miláčkem domluví, kdo koho vede a předvádí. Ještě, že špice neposuzoval pan Kučera (byl ve vedlejším kruhu u kavalírů), ten by tolik trpělivosti neměl a myslím, že by nás počastoval i nelichotivě (co se do předvádění a upravenosti psa týče). Překvapení pokračovalo Majdiným ziskem CAC, CACIB a BOB (její první v necelém 2,5 roce, s třičtvrtě roční přestávkou na štěňata o znovuosrstění "příšerky".

Majda fotila Majdu

Odpoledne se mi nechtělo moc čekat na závěrečné soutěže, ale protože BOB dostala Majda poprvé, tak jsem si řekla, že si holt na tu plaketku počkáme. S Majdou Čižmářovou jsme holky nafotily a čekaly až se začne. Ještě si Majda (teda Čižmářová) dělala legraci, jen ať si počkám, že vyhrajem. Tak jsme si pomyslela, že jí práce nad diplomovou prací psychicky vyčerpala. No že se prostě zbláznila, ale že nad diplomkou dočasně zblbne každý, tak jsem to ani nekomentovala. V závěrečném kruhu to mělo krásný spád díky panu Kučerovi, který všechny soutěže komentoval. Před nástupem V. skupiny jsem mámě vrzla Arisku (když je Majda v kruhu tak má tendenci se tam vřítit za ní a "šlapat" s ní a když je v přepravce tak a nevidí tak vydává zvuky jak vlkodlak a dělá ostudu) a šla se projít s ostatními v kruhu.

Rozhodčím byla paní Ubrová, která dává zpravidla přednost větším psům a také do užšího výběru 10 nejlepších vybrala vlčího špice spolu s dalšími krásnými psy, ale i s Majdou. Ani se mi tomu nechtělo věřit. A den plný překvapení pokračoval. Paní rozhodčí vybrala 5 nejlepších, kteří všichni obdrží nějaký pohár. Když jako prvního vybírala vlčího špice, tak jsem se pomalu zvedala, že půjdem, protože v 5 aby byli 2 špicové, to jsem nevěřila. No ale my se tam dostaly. A v ten moment jsem přestala vnímat úplně. Jen vím, že paní Ubrová postupně jmenovala psy od pátého místa a my pořád nic. Když zbyli tři psi a já věděla, že budeme na "bedně", tak jsem nechtěla věřit. Pak jsme tam zůstaly s peruánem a nakonec samy. Majda vyhrála. Vyhrála celou V. skupinu FCI!! Vlastně ani nevím, kdo byl třetí a čtvrtý. Jen vím, že pátý byl ten vlčí špic.

A za co může paní Marušková? No za to, že Majdu máme a že má tak skvělé psy, kteří své vlastnosti předávají i dál. A my jí moc děkujem, že patříme do její psí rodiny. A za co může Majda Čižmářová? Za to, že díky ní jsme tam počkaly a to i proto, že mi vysvětlovala, jak obtížné, ba přímo nemožné, je od pořadatelů dostat plaketku bez účasti v závěrečném kole. Nebýt jí, tak jsem tam asi nepočkala a Majda (ta psí) by neměla pohár. Je fajn, že má člověk takové přátele.

A závěrem ještě dodávám, že Majdalenka Dobrý přítel na MVP V Českým Budějovicích dodělala šampiona ČR a získala CAC, CACIB, BOB, 1. BIG.

Publikováno 26.4.2005. Článek vznikl pro Spicove.cz.

© 2002-2019 Spicove.cz

Tvorba www stránek - FutureXP.net

Veškeré dokumenty a materiály obsažené na stránkách Spicove.cz jsou předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona. Nesmí být použity v jiných elektronických ani tištěných médiích bez výslovného souhlasu autora. Kopírování a šíření obsahu těchto stránek v jakékoli podobě je bez písemného souhlasu autorů nezákonné.